W Muzeum Zamek w Oświęcimiu otwarta została wystawa z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pt. Nikt nie wierzył... a jednak wojna". Ukazuje ona pierwsze dni w Oświęcimiu po napaści Niemiec na Polskę i początków okupacji.
Szczególnie ważną częścią wystawy jest historia 73 pułku piechoty i jego dowódcy ppłk. Władysława Kiełbasy, przedwojennego dowódcy garnizonu oświęcimskiego i bohatera kampanii wrześniowej, który poniósł śmierć w pierwszych dniach wojny.
Na wystawie prezentowane są eksponaty, fotografie i dokumenty: Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Śląskiego Września 1939 roku w Tychach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej oraz ze zbiorów osób prywatnych: Tadeusza Firczyka, Łukasza Szymańskiego, Marcina Dziubka, Mieczysława Jakuczka, Walerii Warlich oraz Jarosława Ptaszkowskiego.
Jednym z eksponatów jest replika tankietki TKS. Ten typ czołgu był na wyposażeniu Wojska Polskiego podczas kampanii wrześniowej. Tankietkę można zobaczyć do piątku wieczorem.
Otwarcie wystawy poprzedził wykład dyrektor Muzeum Zamek Wioletty Oleś poświęcony pierwszym dniom wojny na ziemi oświęcimskiej i początkom okupacji.
Wystawę będzie można oglądać do 2 lutego 2020 roku.
- Pamiętacie Chrzanów z czasów sprzed Kasztelani? Był tam stary szpital
- Energylandia. Pracownicy muszą podpisać deklarację wiary?
- Nie uwierzycie, te budynki ruiny są w centrum Chrzanowa!
- Też chcą żyć z turystów bawiących się w parkach rozrywki
- Archiwalne zdjęcia uczniów olkuskiego "Mechanika" z lat 90.
- Najlepsze miejsca na grzyby w regionie
WIDEO: Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
