12 lat temu podczas Euro 2012 na stadionie Hutnika Kraków na Suchych Stawach trenowała reprezentacja Anglii. Wtedy obiekt ten został wyremontowany dla potrzeb tej imprezy. Później znów popadał w ruinę. W ostatnich latach został przystosowany do rozgrywek II ligi piłkarskiej, ale to obiekt kuriozum z dwoma trybunami umieszczonymi... jedna za drugą.
Nowa trybuna powstała od strony ul. Klasztornej... przed już istniejącą. I tak na razie zostało. Urzędnicy wyjaśniali, że to najtańsze rozwiązanie.

Obecny stadion Hutnika jest konstrukcją archaiczną. W 2020 roku, przy okazji dostosowywania go do wymogów II ligi, wyłączono z użytku większość betonowych trybun. Po tym jak po zachodniej stronie postawiono demontowalną konstrukcję z tysiącem miejsc łączna pojemność stadionu to w tym momencie nieco ponad 1600 miejsc.

Nowy stadion Hutnika na ponad 8 tysięcy widzów
W marcu tego roku zaprezentowano projekt i wizualizację nowego stadionu Hutnika, który ma powstać w miejscu obecnego. Nowy obiekt przy ul. Ptaszyckiego ma mieć 8051 miejsc dla kibiców, spełniać będzie wymagania piłkarskiej ekstraklasy. W planach jest m.in. podziemny parking czy miejsca dla wozów transmisyjnych.
Trybuna główna ma zostać zlokalizowana na stronie zachodniej stadionu. Mieścić się w niej będą m.in. szatnie dla drużyn wraz z zapleczem sanitarnym, pomieszczenia dla trenerów, sędziów, obsługi meczów itp. Na tej trybunie przewidziano miejsca VIP, dla mediów i dla osób z niepełnosprawnościami.

W trybunie wschodniej powstanie tzw. strefa zarządzania klubem – pomieszczenia administracyjno-klubowe z salą konferencyjną, salami treningowymi, a z myślą o najmłodszych strefa rodzinna – sala dla małych dzieci. Dodatkowym atutem będą zlokalizowane w tej trybunie pomieszczenia komercyjne, w tym sklepik klubowy, muzeum klubu, pomieszczenia gastronomiczne.
Budynek stadionu będzie miał trzy kondygnacje nadziemne od strony wschodniej i zachodniej oraz dwie kondygnacje nadziemne od strony północnej i południowej. Budynek zaprojektowano na planie wydłużonego prostokąta ze ściętymi narożnikami. Obiekt będzie w części podpiwniczony (jedna kondygnacja podziemna).
Na parterze budynku umieszczono pomieszczenia pomocnicze, takie jak komunikację, hole wejściowe, sanitariaty, pomieszczenie ochrony itp. oraz pomieszczenia komercyjne (handlowe), z podziałem na strefę VIP i strefę kibiców.

Koncepcja musiała uwzględniać pewne narzucone założenia, m.in. wysokość nie mogła przekraczać 22 metrów, aby nie przesłaniać widoku na sąsiadujący klasztor Cystersów w Mogile.
Obecny budynek i inne obiekty klubowe zostaną rozebrane. Na razie nie wiadomo, ile wyniesie koszt, ani kiedy ruszą prace.
Powstanie projekt, później poznamy koszty stadionu w Nowej Hucie
Jakie są plany związane z budową stadionu Hutnika na 2025 rok? W projekcie budżetu miasta na 2025 rok wpisano na to zadanie kwotę 600 tys. zł.
W przyszłym roku miasto zamierza ogłosić przetarg i podpisać umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. Planowany efekt w 2025 roku to rozpoczęcie opracowywania dokumentacji projektowej stadionu Hutnika.

Wstępnie planowano, że czas realizacji inwestycji wyznaczono na lata 2026-2029. Szacunkowy koszt inwestycji znany będzie po wykonaniu dokumentacji projektowej.
Kultowa cukiernia działa już 50 lat w Nowej Hucie
