https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Kraków zorganizuje igrzyska europejskie? Prezydent Majchrowski jedzie do stolicy na ostateczne rozmowy w sprawie pieniędzy

Piotr Tymczak
Jedną z inwestycji planowanych do realizacji w ramach przygotowań do igrzysk europejskich w Krakowie jest modernizacja stadionu Wisły.
Jedną z inwestycji planowanych do realizacji w ramach przygotowań do igrzysk europejskich w Krakowie jest modernizacja stadionu Wisły. Andrzej Banaś
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział, że w piątek (5 listopada) jedzie do Warszawy na ostateczne rozmowy z przedstawicielami władz państwa w sprawie igrzysk europejskich w 2023 roku. Podtrzymuje, że miasto nie przeprowadzi imprezy na koszt krakowian. Wszystko więc będzie zależeć od rządowych gwarancji. Ostateczne decyzje powinny zapaść w przyszłym tygodniu.

FLESZ - PZPN ukarany za zachowanie kibiców!

od 16 lat

- Zawsze mówiłem, że igrzyska nie mogą się odbyć na koszt mieszkańców. Musimy mieć przekazany ekwiwalent chociażby w postaci inwestycyjnej wyższej niż nas to będzie kosztować. Po ostatnich zmianach, które nastąpiły w ministerstwach, w najbliższy piątek jadę do Warszawy na ostateczne rozmowy. Sądzę, że w przyszłym tygodniu będzie ostateczna decyzja - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W czerwcu odbyła się wizytacja stadionu Cracovii pod kątem organizacji na tym obiekcie rywalizacji w ramach igrzysk europejskich reprezentacji w rugby 7.

Ultimatum władz Krakowa: rząd da pieniądze albo nie będzie i...

Rada Miasta Krakowa podczas wrześniowej sesji podjęła uchwałę, w której zaznaczyła, że w przypadku nieuzyskania rządowych gwarancji do 31 października br., prezydent Krakowa powinien zrezygnować z organizacji igrzysk pod Wawelem.

- Czas działa na naszą niekorzyść od dwóch lat. Biorąc pod uwagę okres dwuletni, tydzień w tą, czy w tą, to nie jest wiele - komentuje prezydent Jacek Majchrowski.

Podkreśla, że igrzyska mogą być szansą nie tylko na rozwój infrastruktury sportowej w Krakowie, ale także na realizację inwestycji infrastrukturalnych, szczególnie drogowych.

Władze Krakowa oczekują, że w ramach przygotowań do igrzysk rząd wesprze realizację przedsięwzięć sportowych: modernizacji stadionu im. H. Reymana (mecze rozgrywa na nim Wisła Kraków), budowę basenu olimpijskiego przy Technikum Łączności przy ul. Monte Cassino, budowę toru kajaków klasycznych i strzelnicy na terenie OSiR Kolna, modernizację obiektów AWF.

Na liście inwestycji pozasportowych umieszczono: rozbudowę ul. Okulickiego, zakup 60 tramwajów typu Lajkonik 2, budowę węzła komunikacyjnego Opatkowice (w realizacji), dokończenie przebudowy ul. Buszka - w obrębie miasteczka studenckiego, w którym zaplanowana jest wioska igrzysk.

Do przedsięwzięć oczekiwanych na igrzyska włączono też budowę Trasy Balickiej. Do igrzysk pozostały niespełna dwa lata (mają się odbyć w dniach od 21 czerwca do 2 lipca 2023 r.). Trudno sobie więc wyobrazić, by tak szybko powstała ta droga. Brane jest jednak pod uwagę, że to zadanie może być kontynuowane po igrzyskach, ale nadal w oparciu o specustawę.

Rząd przygotował projekt ustawy dotyczący organizacji igrzysk. Specustawie ma także towarzyszyć rozporządzenie Rady Ministrów, w którym ma się znaleźć wykaz inwestycji, jakie mają zostać zrealizowane w ramach przygotowań do sportowej imprezy.

- Negocjacje trwały dwa lata. Dostaliśmy projekt w sprawie igrzysk, ale brakuje w nim najważniejszej dla nas rzeczy: zapisu wszystkich inwestycji, które miały być finansowane lub współfinansowane z budżetu państwa na rzecz Krakowa - przyznał Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Przypomnijmy, że rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 r. Krakowowi i Małopolsce przyznano w 2019 r. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Podczas IE 2023 sportowcy mają rywalizować w 24 dyscyplinach.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg
Honor i zwyczajne poczucie przyzwoitości wymagają, by Kraków w sposób znaczący WSPÓŁfinansował taką imprezę u nas. Czy to takie trudne do zrozumienia?
w
wymioty i poty !
To kiedy w końcu będą te wsiowe gry i zabawy w tej krakohucie ? Rodzime czereśniaki muszą przecież wiedzieć, czy już aby pora, żeby zacząć trenować. Brać szybko kredyt na jakie 5mld pln, i do dzieła. A z nowych dyscyplin sportowych, to powinni koniecznie dołączyć wyścigi koni arabskich, z Janowa Podlaskiego. Będzie wtedy takie fajne "Pride of krakohuta".
R
R
"Piniędzy ni ma i nie będzie" - kiedy prezydent to wreszcie zrozumie?
G
Gość
Pewnie jacuś się zgodzi jak wyczuje kasę dla siebie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska