Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Nowej Hucie powstanie mały reaktor jądrowy? "Priorytetem dla naszego miasta jest bezpieczeństwo mieszkańców"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Prezydent Andrzej Kulig podczas rozmowy z dziennikarzami na temat małego reaktora jądrowego w Nowej Hucie. - Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców - podkreślał.
Prezydent Andrzej Kulig podczas rozmowy z dziennikarzami na temat małego reaktora jądrowego w Nowej Hucie. - Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców - podkreślał. Aleksandra Łabędź
Kraków znalazł się na liście miast, w których może powstać mały reaktor jądrowy. Spółka Orlen Synthos Green Energy podała wstępne lokalizacje małych elektrowni jądrowych typu SMR w Polsce, z czego jedna miałaby powstać w Nowej Hucie. - Bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo - to jest dla nas najważniejsze. Jeśli chodzi o uzysk cieplny, jesteśmy w stanie go zagospodarować mając odpowiednio wcześniej informację, że taki projekt zostanie zrealizowany - mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Poza Krakowem wstępne ogłoszone lokalizacje SMR-ów to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. Zgodnie z zapowiedzią w ciągu kilku lat w Polsce ma powstać ponad 20 małych elektrowni jądrowych.

- Na razie zostało przedstawionych siedem takich potencjalnych lokalizacji, a mówi się o kilkudziesięciu w naszym kraju. My w praktyce musimy zobaczyć jak to będzie wyglądało - wyjaśniał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Już podczas pierwszych rozmów ze spółką władze miasta podkreślały, że priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa, a wszelkie decyzje w tej sprawie będą podejmowane w oparciu o dialog z mieszkańcami.

Informację o planach spółki Orlen Synthos Green Energy przedstawiono w poniedziałek, 17 kwietnia podczas konferencji z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Jeden z małych reaktorów modułowych (Small Modular Reactors) miałby zostać wybudowany właśnie w Nowej Hucie.

Stronami w tej sprawie jest Orlen, producent reaktorów, a także ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana taka lokalizacja. Miasto Kraków nie będzie stroną tej inwestycji.

- Ze względu na to, że po naszej stronie nie będzie wielu decyzji administracyjnych, będziemy przede wszystkim odbywać rolę rzecznika mieszkańców, w trosce o ich bezpieczeństwo - mówił Andrzej Kulig i dodał - Natomiast oczywiście uważamy, że postulat uniezależnienia się energetycznego Polski jest bardzo ważnym postulatem. Wszyscy się o tym przekonali jak to jest istotne po agresji Rosji na Ukrainę.

Pieniądze na utworzenia reaktora mają pochodzić m.in. z amerykańskich rządowych instytucji finansowych.

Jak podkreślał zastępca prezydenta Krakowa, technologie wykorzystywane przy budowie tego typu reaktorów są dużo tańsze jeśli chodzi o montaż i eksploatację. Są to instalacje o stosunkowo niewielkiej mocy i mogące zaopatrywać w energię ok. 150-200 tys. mieszkańców.

Wśród europejskich miast, które posiadają taką technologię, znajdują się Sztokholm i Wiedeń.

- Otrzymaliśmy informację, że Stany Zjednoczone i Kanada są tymi państwami, które znalazły się w pierwszej kolejności na liście do realizacji - mówił Andrzej Kulig.

Zastępca prezydenta Krakowa wskazał też, że miasto miało już do czynienia z lokalizacjami trudnych społecznie inwestycji. Przypomniał tutaj o Ekospalarni w Krakowie, która powstała dzięki dialogowi społecznemu i porozumieniu z mieszkańcami. - To przykład, że można w taki sposób podejmować decyzje - dodał.

Czy jest możliwe referendum?

Wiceprezydent Kulig podkreślał również, że miasto nie ma nic przeciwko temu, by w sprawie utworzenia reaktora jądrowego na terenie Nowej Huty odbyło się referendum. Jednak tłumaczył również, że - byłoby to o tyle trudne, że w zasadzie referendum mieszkańcy mogą się wypowiadać w sprawach, które należą do właściwości gminy, natomiast sprawa reaktora jest poza właściwością gminy.

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska