Tak mają wyglądać małe elektrownie atomowe - wizualizacje
Część wywiadu z prezesem MPEC dotycząca energii atomowej:
- Dlaczego od razu nie postawić na wodór?
- Bo to na razie pieśń przyszłości. Brakuje odpowiedniej technologii.
- Pozostaje więc energia z atomu...
- To prawda. Nic nie staje na przeszkodzie, aby w Krakowie, np. na terenach należących obecnie do ArcelorMittal, powstał niewielki reaktor atomowy - oczywiście, najnowocześniejszy, niewymagający chłodzenia wodą. Nie ukrywam, bylibyśmy zainteresowani budową takiej elektrociepłowni. Myślimy o rozwiązaniu podobnym do tego, które zapowiadają firmy Synthos i Orlen. Taki mały reaktor miałby moc w granicach około 300 megawatów, czyli niemal tyle, ile wytwarza teraz Skawina.
- Myśli Pan, że Kraków jest już gotowy na taką inwestycję?
- Dlaczego nie? To nie tylko realny, ale bardzo dobry pomysł. W dodatku w interesie wszystkich mieszkańców. Rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne. Chodzi nam również o to, aby MPEC w przyszłości - jako firma - był samowystarczalny, a nie zdany na łaskę wahających się mocno cen i rosnących rachunków. Od razu jednak dodam, że to dość odległa perspektywa. I, oczywiście, nie będziemy nic robili wbrew mieszkańcom.
- Taka inwestycja byłaby opłacalna?
- Z kalkulacji, które mieliśmy okazję analizować, wynika, że tak. Zresztą w tę stronę, odchodząc od węgla i gazu, będzie zmierzał cały świat. Gdy w dodatku spojrzymy na ceny takiej energii, to okaże się, że jest dużo tańsza niż ta, którą uzyskujemy z klasycznych elektrowni.
CAŁY WYWIAD TUTAJ
Dopytujemy rzeczniczkę prasową MPEC jak realne są te plany i czy spółka podejmuje już działania w tej kwestii:
"Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie nie prowadzi działań zmierzających do budowy reaktora atomowego na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego. W dyskusji dotyczącej przyszłości sektora ciepłowniczego, a w szczególności transformacji jednostek wytwórczych-źródeł, tj. producentów energii cieplnej, przedstawiony został z punktu widzenie naszego przedsiębiorstwa pogląd, że można również rozważać budowę reaktora atomowego np. o module 300 MW (Spółka SYNTHOS-ORLEN) zasilającego obszar około dwóch dzielnic Krakowa, jako rozwiązanie atrakcyjne ze względu na stabilność tego nieemisyjnego źródła z zapowiadanymi przez dostawców systemu akceptowalnymi dla odbiorców cenami. Obecnie dla naszego przedsiębiorstwa najważniejszy jest zakres planowanej transformacji dotychczasowych źródeł energii cieplnej zasilających miejską sieć ciepłowniczą, proces ich dekarbonizacji i przygotowanie przez MPEC nowych projektów z zakresu OZE uzupełniających nasz system ciepłowniczy. MPEC planuje w bieżącym roku na zakup energii cieplnej przeznaczyć 946 628 000 zł.".
Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie