Zakopane robi kolejny krok w walce ze smogiem. Rada Miasta zdecydowała, że zwolniony z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości przez pięć lat będzie każdy, kto wymieni piec centralnego ogrzewania na kocioł ekologiczny.
Skorzystają z tego także ludzie, którzy już ogrzewają domy czystymi paliwami, czyli gorącą wodą z geotermii, gazem lub prądem.
Pierwszy pomysł honorowania osób dbających o czyste powietrze rzucił kilka tygodni temu burmistrz Leszek Dorula. Wspomniał o tym przy okazji planów miasta dotyczących redukcji smogu.
- Robimy wszystko, by walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego musimy przekonać ludzi, by wymieniali w domach stare węglowe piece na bardziej ekologiczne - mówił Dorula.
Początkowo myślał o zniżce w wysokości 40 proc. podatku od nieruchomości. Na ostatniej sesji radni poszli dalej i uznali, że niektórych górali zwolnią całkowicie z płacenia tego podatku przez 5 lat. Jak zauważa Grzegorz Jóźkiewicz, przewodniczący Rady Miasta, zwolnieniem objęci będą ci, którzy po styczniu 2017 r. zdecydują się wymienić stare piece na ekologiczne i ci, którzy już ogrzewają domy czystymi paliwami. Na zwolnienia nie będą mogły liczyć hotele i budynku usługowe, ale domy prywatne.
Ludziki Lego wspinają się w Tatrach. Niezwykłe prace fotogra...
- Jeśli ktoś mieszka w domu, w którym prowadzi działalność gospodarczą np. w postaci wynajmu kwater, wówczas zwolnienie będzie dotyczyło jedynie części mieszkalnej, a nie pomieszczeń przeznaczonych na działalność gospodarczą - wyjaśnia Jóźkiewicz.
Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta oszacował, że na skutek zwolnień do kasy miasta rocznie wpłynie ok. 880 tys. zł mniej.
Nowe prawo będzie obowiązywało od 2017 r. To oznacza, że jeśli wydział prawny wojewody małopolskiego nie zakwestionuje legalności uchwały (będzie to wiadomo za dwa tygodnie) - mieszkańcy będą zwolnieni z podatku już od przyszłego roku. Ludzie zainteresowani zwolnieniami powinni zgłosić się do Urzędu Miasta.
- Jeśli ktoś planuje wymienić piec dzięki dotacji urzędu, będziemy o tym wiedzieć. Jeśli jednak ktoś już ogrzewa dom ekologicznie, powinien przedstawić nam np. umowę z gazownią lub geotermią lub fakturę za zakup ekologicznego pieca - mówi Stanisława Chowaniec, naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta.
Ilu osób dotyczyć będzie ulga w podatku od nieruchomości? Obecnie w Zakopanem jest ok. 2000 pieców starego typu, które ogrzewają ok. 35 proc. wszystkich domów w mieście. Pozostałe 65 proc. jest ogrzewanych geotermią, gazem lub innymi paliwami, które nie szkodzą tak środowisku jak piece węglowe.
