O jak najszybsze wprowadzenie norm jakości sprzedawanego węgla, określających m.in. zawartość siarki, popiołu i poziom wilgotności, zaapelowali w tym miesiącu do ministra energii przedstawiciele 24 samorządów i Greenpeace. Odpowiedzią na ten apel jest deklaracja Ministerstwa Energii, że cały pakiet regulacji antysmogowych wejdzie w życie najwcześ- niej za pół roku. Jeśli tempo prac nad przepisami będzie takie jak do tej pory, to nie uda się ich wprowadzić przed następnym sezonem grzewczym.
Odwlekanie eliminacji z rynku węgla najgorszej jakości to niejedyny problem. W najnowszej wersji ministerialnego dokumentu nie ma żadnych wymogów w zakresie zanieczyszczenia węgla siarką. Gdy rok temu zaczęto konsultacje w sprawie norm dla węgla, Ministerstwo Energii wpisało do projektu, że w Polsce można będzie sprzedawać węgiel o zawartości siarki od 1 do 1,45 proc. Ekolodzy, a nawet inne ministerstwa postulowały, by maksymalny poziom zanieczyszczenia był jeszcze niższy i nie przekraczał 0,8 proc. Z kolei Polska Grupa Górnicza oraz Tauron Wydobycie proponowały, by normy w ogóle nie dotyczyły zanieczyszczenia siarką. I właśnie ta ostatnia opinia została uwzględniona.
- Takie normy węgla usankcjonują i utrwalą na wiele lat fatalną jakość powietrza w Polsce - ostrzega Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Według niego, choć przemysłowe instalacje grzewcze mają filtry eliminujące podczas spalania zanieczyszczenie siarką, to w prywatnych domach kotły grzewcze nadal emitują do powietrza ogromne ilości dwutlenku siarki. - Przykładem jest Żywiec, w którym w styczniu 2017 roku norma Światowej Organizacji Zdrowia dla dwutlenku siarki była przekroczona aż przez 26 dni miesiąca - mówi Andrzej Guła.
Po stronie ekologów stało Ministerstwo Rozwoju, a teraz broni ich nowe Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Minister Jadwiga Emilewicz zapewniła, że wymagania dotyczące niewielkiego zanieczyszczenia węgla siarką zostaną przywrócone. Większy wpływ jej resortu na przepisy służące ochronie powietrza ma przynieść powierzenie walki ze smogiem jednemu z zastępców minister Emilewicz.
Co ciekawe - walkę ze spalaniem kiepskiego węgla w domowych piecach chce podjąć Tauron Sprzedaż, spółka siostra Tauron Wydobycia (obie są w wielkiej państwowej grupie energetycznej). Za kilka tygodni firma sprzedająca energię elektryczną zaproponuje swoim klientom Ofertę Antysmogową - w nocy cena prądu będzie o 40 proc. niższa niż normalna stawka. To ma zachęcić do korzystania z ogrzewania elektrycznego i rezygnacji z kotłów na węgiel.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!![]() | Nie znasz tych miejsc? Nie jesteś krakusem QUIZ![]() |
Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy? Wcale nie tak mało!![]() | Najlepsze dzielnice w Krakowie? RANKING![]() |
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?
Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.
