Darmowe podręczniki dla studentów. Gdzie szukać sprawdzonych materiałów?
Chodzenie od biblioteki do biblioteki, poszukiwanie pośród tysięcy książek tego jednego potrzebnego egzemplarza i stracone godziny, które mogłyby być przeznaczone na naukę – to rzeczywistość, której doświadczył chyba każdy student. Całe szczęście podręczniki akademickie i inne materiały naukowe coraz częściej są digitalizowane. Dzięki temu studenci mają szansę w szybki i łatwy sposób dotrzeć do informacji, które są im potrzebne.
Taką możliwość daje OpenStax Poland. To właśnie tam można znaleźć darmowe podręczniki w formacie PDF. Fundacja ma na celu usuwanie barier edukacyjnych oraz upowszechnianie dostępu do sprawdzonych źródeł wiedzy w internecie. Podręczniki te powstają we współpracy z naukowcami z polskich uczelni. Jak wynika z informacji podawanych przez Fundację Openstax Poland, dzięki korzystaniu z darmowych podręczników studenci mieli szansę zaoszczędzić aż 28 mln zł. Ponadto istnieje możliwość dodawania własnych notatek, co z pewnością jest niezwykle cenne dla studentów.
Szukasz podręcznika akademickiego? Sprawdź, czy jest on dostępny na OpenStax>>
Materiały na studia zupełnie za darmo. Lista stron i platform
Studenci, którzy chcą oszczędzić na materiałach edukacyjnych, mogą skorzystać z możliwości, które obecnie daje Internet. Warto jednak czytać i przyswajać jedynie sprawdzone źródła. Stworzyliśmy listę miejsc w internecie, z których warto korzystać w poszukiwaniu podręczników akademickich, ale także innych materiałów naukowych. Oto ona:
- OpenStax;
- Library Genesis;
- Internet Archive;
- ScholarWorks;
- Open Textbook Library;
- Projekt Gutenberg.
Co jeszcze można zrobić, by zaoszczędzić na podręcznikach akademickich oraz innych materiałach edukacyjnych? Możliwości jest naprawdę sporo. Biblioteki uniwersyteckie bardzo często dają uczniom wolny dostęp do niektórych publikacji online. Warto więc sprawdzić, czy na uczelni, na której studiujemy, coś takiego funkcjonuje.
Poza tym studenci coraz chętniej dzielą się ze sobą wzajemnie materiałami, na przykład za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dobrym pomysłem będzie więc znalezienie grupy facebookowej danego kierunku studiów. Oprócz dzielenia się ze sobą książkami możemy otrzymać także notatki oraz inne materiały edukacyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie także korzystanie z wyszukiwarki Google Scholar, gdzie znajdziemy artykuły naukowe z różnych dziedzin.
Podręczniki akademickie to spory wydatek dla studentów, którzy i tak borykają się z wysokimi kosztami wynajmu mieszkania, żywności czy komunikacji miejskiej. Warto więc zaoszczędzić, korzystając z legalnych, a jednocześnie sprawdzonych źródeł edukacyjnych. Dzięki temu mniej zamożni studenci zyskują równe szanse w zdobywaniu wyższego wykształcenia, a ci, których stać na zakup podręczników mają szansę zaoszczędzić pieniądze.
