Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja dotyka coraz młodszych ludzi. Co na to eksperci?

Ewa Łukomska
123RF
Depresja staje się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych, a dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale i nastolatków. Szacuje się, że nawet u 20 procent młodych ludzi przed ukończeniem 18 roku życia wystąpią zaburzenia depresyjne, a już co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby.

Niestety depresję czasem trudno jest odróżnić od młodzieńczego buntu. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw, a najgroźniejszym jest ryzyko próby samobójczej. 23 lutego obchodzimy nawet Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, ustanowiony, by zwiększać świadomość związaną z tym problemem. Rusza też 12. edycja kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, w tym roku poświęcona właśnie nastoletniej depresji.

Ponieważ objawy depresji wśród nastolatków często nie są szczególnie charakterystyczne i różnią się od tych występujących u dorosłych, są mylone z młodzieńczym buntem, będącym naturalnym etapem procesu dojrzewania. W efekcie istnieje ryzyko, że zostaną zlekceważone przez nastolatków, którzy nierzadko nie są świadomi zmian, które w nich zachodzą, ale też przez dorosłych, którzy nie wiedzą, że takie zmiany w zachowaniu dziecka powinny wzbudzić ich niepokój, szczególnie jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.

Na rodzicach leży największa odpowiedzialność za budowanie więzi z dzieckiem od najmłodszych lat, bycie blisko niego, aby czuło się bezpieczne i ważne, by wiedziało, że z każdym problemem może się zwrócić do mamy czy taty, i że jego problem zostanie poważnie potraktowany. Daje to dużą szansę na możliwie najwcześniejsze wykrycie niepokojących objawów depresji, mądre wsparcie w chorobie, a nawet jej zapobieganie.

Tylko w roku 2016 w Polsce aż 481 nastolatków podjęło próby samobójcze, w tym 161 z tych prób okazało się skutecznych. W leczeniu depresji, szczególnie w wieku nastoletnim, wyjątkowo istotne jest wsparcie bliskich. Choroba ta może dotknąć każdego, bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Co ważne, problem ten dotyczy nie tylko osób chorych, ale także ich rodziców, bliskich i przyjaciół. To oni, będąc najbliżej młodej osoby, znając ją od lat czy miesięcy są w stanie zauważyć nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu. Oczywiście gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej, może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

Takiej pomocy można szukać w różnych źródłach. Niebawem rusza kolejna edycja kampanii Forum Przeciw Depresji.

- Ta kampania to 12 lat doświadczeń i bycia blisko osób, które z chorobą zmagają się na co dzień, ale także ich bliskich. Prowadząc na bieżąco profil kampanii na Facebooku czy forum na stronie internetowej, widzimy, że problem depresji wśród nastolatków jest coraz powszechniejszy. Każdego roku dociera do nas więcej sygnałów i wiadomości od osób w wieku 15-17 lat z prośbą o wsparcie i pomoc. Z każdym miesiącem z Antydepresyjnego Telefonu, który działa przez cały rok, korzysta też coraz więcej osób - podkreśla Katarzyna Urbańska, z firmy Servier Polska, która jest organizatorem kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji. - Mamy świadomość tego, jak ważna i potrzebna jest rozmowa ze specjalistą, uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania czy dowiedzenie się, jak można pomóc osobie bliskiej, u której podejrzewamy depresję. Dlatego niezmiennie od lat stwarzamy okazję do tego aby z takiej możliwości mógł skorzystać każdy, kto tylko czuje taką potrzebę - dodaje Urbańska.

- Niestety, trzeba mieć świadomość tego, że zbagatelizowana depresja może doprowadzić u nastolatka nawet do zachowań autodestrukcyjnych, takich jak samookaleczanie czy głodzenie, a więc do głośnego - choć z pozoru cichego, apelu o pomoc. Jeśli go nie zauważymy, konsekwencje mogą być nieodwracalne, kiedy dziecko zdecyduje się podjąć próbę samobójczą - mówi doktor Artur Wiśniewski z Warszawskiego Uniwersytety Medycznego.

- Rzeczywiście, próby samobójcze podejmują coraz młodsi ludzie. Często mają oni problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, nie mogą też sprostać konkurencji. Nie mówię tylko o Polsce, ale o całym świecie; w Japonii czy Korei to problem o wielkiej skali - ludzie pracujący w korporacjach, którzy stawiają karierę na pierwszym miejscu, często nie dają rady i decydują się na samobójstwo - informuje psychiatra Jan Latała.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Depresja dotyka coraz młodszych ludzi. Co na to eksperci? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska