Detoks sokowy. Jesień to doskonały czas na kurację sokową. Podpowiadamy jak przeprowadzić ją prawidłowo oraz jakie połączenia warzyw i owoców o tej porze są najsmaczniejsze.
Dlaczego warto przeprowadzić kurację sokową?
Sokowa kuracja to prawdziwa witaminowa bomba. Sprawi, że będziemy czuć się świetnie i może być doskonałym wstępem do wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, takich jak np. zwiększenie w diecie liczby posiłków bogatych w produkty roślinne. O tej porze roku najlepsze na soki będę warzywa korzeniowe takie jak: buraki, marchew, pietruszka i seler, a także jarmuż, jabłka i gruszki.
- Dieta na bazie świeżo wyciskanych soków pozwala dostarczyć organizmowi skoncentrowanej dawki witamin i składników mineralnych. Kilka dni tylko na sokach to również dobra motywacja do kontynuowania zdrowego odżywiania. O tej porze szczególnie polecam przede wszystkim połączenie buraka, selera, jabłka i cytryny, a także jarmużu, marchwi, gruszki, cytryny ze szczyptą chilli. – podpowiada Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Chcesz mieć dietę pod kontrolą i liczyć kalorie? Sprawdź najlepsze aplikacje do liczenia kalorii.
Na czym polega dieta sokowa?
Kuracja sokowa polega na zastąpieniu stałych posiłków świeżo wyciśniętymi sokami z owoców i warzyw. Im bardziej zróżnicowane i smaczne soki, tym łatwiej jest wytrwać w kuracji. Podczas diety wypijamy 400-500 ml soku co 2-3 godziny. Pomiędzy jego kolejnymi porcjami można popijać jeszcze wodę, zieloną herbatę i zioła. Jeśli na co dzień jadamy posiłki o egularnych porach to najlepiej pić soki o tych samych godzinach, co zazwyczaj jadamy posiłki.
Podczas kuracji sokowej lepiej zrezygnować z intensywnego treningu na siłowni.
Ze względu na znaczne ograniczenie kalorii nasze ciało może nie podołać takiemu wysiłkowi. To znakomity czas, by dać organizmowi odpocząć i wyciszyć się. Można zatem pójść na jogę lub stretching. Dobrym momentem na przeprowadzenie diety jest weekend, kiedy zazwyczaj mamy mniej obowiązków.

– Kuracja sokowa powinna trwać najwyżej kilka dni. Chociaż soki są świetnym źródłem substancji bioaktywnych, to w dłuższej perspektywie do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje także białka i większej ilości zdrowych tłuszczów i błonnika. Po jej zakończeniu najlepiej stosować urozmaiconą i dobrze zbilansowaną dietę, która przedłuży skuteczność kuracji sokowej – mówi Paulina Barros.
Przeciwwskazania przy kuracji sokami
Nie ma diety idealnej dla każdej osoby. Dieta sokowa także nie jest dla każdego. Nie powinny jej stosować m.in. dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, czy osoby chore na cukrzycę. Ostrożność powinni zachować także ci, którzy cierpią na schorzenia układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego), ponieważ skoncentrowana dawka cukrów prostych może nasilić dolegliwości trawienne. Warto też pamiętać, że niektóre soki (szczególnie grapefruitowy) mogą wchodzić w interakcje z lekami. Wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania diety sokowej najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.
Pomysły na zdrowe koktajle:
Zobacz też:
Zobacz też:
Zobacz też:
Zobacz też:
Zobacz też:
Zobacz też:Ziemniaki. Skąd pochodzą, ile jest odmian i czy są kaloryczne?
Zobacz też:Produkty BIO - co warto wiedzieć o żywności bez sztucznych nawozów
Zobacz też:Jarmuż - przysmak, który kocha przymrozki
Zobacz też:Jadalne kasztany, miechunka i patison, czyli jesienne dary natury, o których nie miałeś pojęcia
Zobacz też:
