Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto sięgać po bakalie? [PORADNIK, PRZEPISY]

mad
Zobacz sześć sposobów na poprawę samopoczucia.
Zobacz sześć sposobów na poprawę samopoczucia. archiwum
Wystarczy wprowadzić drobne zmiany w naszej diecie lub stylu życia, by dzięki urozmaiconym posiłkom wesprzeć nasz organizm i zadbać o dobre samopoczucie na długie lata. Zobacz 6 bakaliowych sposobów na długowieczność.

Sposób 1 – orzechy dobre na wszystko

Orzechy są zdrowe i smaczne – to prawda powszechnie znana. Ale czy tak naprawdę wiemy co im zawdzięczamy? Są znakomitym źródłem magnezu, potasu i kwasu foliowego. To dzięki nim nasz układ nerwowy sprawnie funkcjonuje. Magnez i potas wpływają na poprawę samopoczucia – pozwalają szybko zasnąć oraz zapomnieć o codziennym stresie.
Orzechy bogate są w miedź, która odpowiada między innymi za wygląd naszych włosów oraz pigmentację skóry. Co zrobić, by orzechy towarzyszyły nam w ciągu dnia?

Dlaczego warto sięgać po bakalie? [PORADNIK, PRZEPISY]

Warto dodawać je do codziennych posiłków np. poranną owsiankę można posypać posiekanymi orzechami włoskimi lub płatkami migdałów, do jogurtu warto dodać orzechy pecan, do wieczornej sałatki orzechy pinii. Zamiast słonych przekąsek przed telewizorem warto zajadać się fistaszkami.

Sposób 2 – rodzynki nie tylko w serniku

Suszone winogrona goszczą na naszych stołach już od ponad 1000 lat. Dzięki starożytnym Egipcjanom możemy się nimi cieszyć do dziś. Rodzynki są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. To źródło potasu, który wpływa dobroczynnie na nasz układ nerwowy. Znajdziemy w nich mnóstwo żelaza, wspierające prawidłowe zachowanie funkcji poznawczych.

Dlaczego warto sięgać po bakalie? [PORADNIK, PRZEPISY]

Rodzynki to także bogactwo manganu, który utrzymuje kości w dobrej kondycji. Suszone winogrona to idealna przekąska dla łasuchów. Gdy chodzi za nami coś słodkiego, sięgnijmy po garść rodzynek, które będą zdrową alternatywą dla słodyczy.

Sposób 3 – figa nie tylko z makiem

Suszone figi były znane już przed wiekami w Mezopotamii. Atleci podczas starożytnych Igrzysk Olimpijskich przed zawodami zajadali się tym owocem. Do dziś są polecane dla sportowców zawodowych, jak i amatorów. Dzięki wapniowi zawartemu w figach nasze kości i tkanki łączne są utrzymane w dobrej kondycji.

Dlaczego warto sięgać po bakalie? [PORADNIK, PRZEPISY]

Figi to także bogactwo magnezu i witaminy B6, które zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia.
Suszone figi wpływają dobroczynnie na nasz układ krwionośny oraz nerwowy. Jak wpleść figi do naszej codziennej diety? Wystarczy pokroić 2-3 sztuki i dołożyć je do naszego śniadania przygotowanego na bazie pełnych zbóż i ziaren z dodatkiem jogurtu lub mleka.

Sposób 4 – daktyle są fit!

Daktyle to owoce daktylowca, jednego z najstarszych drzew jakie są uprawiane. Już w czasach starożytnych były smakołykiem arabskich książąt i swoją silną pozycję utrzymały do dziś. Suszone daktyle są wspaniałą przekąską. Mają w sobie mnóstwo składników mineralnych, które należy uzupełnić np. po wysiłku fizycznym. Są bogactwem potasu, wspomagającego funkcjonowanie mięśni i wspierającego ich regenerację. Natomiast miedź zawarta w daktylach sprawi, że nasze włosy i skóra będą zdrowe i promienne.
Jak sprawić by daktyle towarzyszyły nam w ciągu dnia? Warto przygotować pyszny i słodki dżem z suszonych daktyli i soku z pomarańczy. Daktyle zalewamy 2 szklankami ciepłej wody i odstawiamy aż zmiękną. Do blendera wkładamy daktyle oraz sok z 2 pomarańczy. Miksujemy do momentu uzyskania gładkiej masy. Gotowy dżem przekładamy do słoiczków. Nadaje się świetnie na śniadaniowe kanapki posypane orzechami włoskimi lub pistacjami.

Sposób 5 – superfoods superstar: jagody Goji

Jagody Goji oraz Złote owoce to „superfoods”, czyli pokarmy o nadzwyczajnych właściwościach odżywczych. Regularne ich spożywanie sprawi, że nasz organizm będzie funkcjonował bez zarzutów przez lata. Oba owoce są świetnym źródłem witaminy C oraz żelaza, które wpływają na naszą odporność, usuwają oznaki zmęczenia i znużenia.
By przez długie lata cieszyć się zdrowiem i być pełnym energii polecamy zielony koktajl z jagodami Goji.

Dlaczego warto sięgać po bakalie? [PORADNIK, PRZEPISY]


Składniki:

  • 100 g świeżego szpinaku
  • 1 cytryna
  • 2 kiwi
  • 250 ml wody niegazowanej wody mineralnej
  • 2 łyżki miodu
  • 50 g Jagód Goji Bakalland


Wykonanie:

Szpinak i cytrynę dokładnie umyj. Kiwi obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Włóż szpinak i kiwi do blendera, wlej wodę i wyciśnięty sok z cytryny oraz miód i dokładnie wszystko zblenduj. Do koktajlu dodaj jagody i delikatnie zmieszaj.

Sposób 6 - bądź zawsze piękna

Długowieczność to nie tylko zdrowe ciało i umysł, ale także wygląd skóry, włosów i paznokci. Jedząc bakalie działamy na nasze piękno od wewnątrz, poprawiając koloryt skóry, ukrwienie cebulek włosów oraz wzmacniamy paznokcie.
Z bakalii możemy wykonać też kosmetyki, na przykład maseczki.
Maseczka z orzechów włoskich pomoże nam pozbyć się przebarwień.
Potrzebne będą: garść orzechów włoskich oraz szklanka ciepłego mleka. Orzechy siekamy i zalewamy mlekiem. Czekamy, aż zmiękną i blendujemy oraz schładzamy. Przygotowaną miksturę nakładamy na twarz na 15 minut. Podczas zmywania maseczki wykonujemy delikatny masaż złuszczający.
Maseczka z suszonej żurawiny i banana nawilży oraz odżywki skórę. Do jej wykonania potrzebujemy: 50 g suszonej żurawiny Bakalland oraz jednego dojrzałego banana. Oba składniki miksujemy do uzyskania jednolitej masy, która nakładamy na twarz na około 15-20 minut po czym zmywamy letnią wodą.
Orzechy i suszone owoce są smaczną i przede wszystkim zdrową receptą na życie pełne energii i zdrowia. Dlatego sięganie po nie w ciągu dnia oraz dodawanie ich do potraw powinno stać się naszym nawykiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska