Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Szpitalnej Kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Kobierzynie po renowacji wraca odnowiony ołtarz i tabernakulum

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
od 16 lat
Zbliża się wielkie dzień dla mieszkańców Kobierzyna. 26 sierpnia br. w Szpitalnej Kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej odbędzie się uroczystość odpustowa. W tym roku jednak będzie jeszcze bardziej doniosła niż dotychczas. W dzień święta Matki Boskiej Częstochowskiej do szpitalnej kaplicy na stałe powrócą: odnowiony ołtarz i tabernakulum, a uczestnicy uroczystości odpustu będą mogli także podziwiać odnowione malowidła ścienne w prezbiterium autorstwa Jana Bukowskiego.

Wyjątkowy odpust w Kobierzynie

- W najbliższą sobotę, jak co roku 26 sierpnia, w Szpitalnej Kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej odbędzie się uroczystość odpustowa. Tym razem mieć ona będzie wyjątkowy charakter. Do wnętrza powrócą odnowiony ołtarz i tabernakulum, a uczestnicy będą mogli także podziwiać odnowione malowidła ścienne w prezbiterium. W uroczystości odpustowej wezmą udział ci, dzięki którym renowacja została zrealizowana - mówi Maciej Bóbr, rzecznik rasowy Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie.

O godz. 11.00 Mszę Św. odpustową celebrować będzie abp. Marek Jędraszewski, a uczestniczyć w niej będzie także przedstawiciel województwa małopolskiego. Prace renowacyjne zostały bowiem sfinansowane dzięki dotacji Kurii Metropolitalnej i Zarządu Województwa.

Bezpośrednio po uroczystości, o 12.30 Katarzyna Gierla (sopran), Wojciech Zuzański (skrzypce) i organista z kaplicy Wojciech Gracz (organy) wykonają koncert „Pieśni do Matki Bożej”.

- Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy na to wydarzenie modlitewne i artystyczne - zaprasza rzecznik szpitala.

Projekt i wykonanie

Maciej Bóbr przypomina, że projektantem szpitalnej kaplicy był Antonii Budkowski, który swój projekt opublikował już w 1906 roku w czasopiśmie Architekt, zaś autorem polichromii i projektu witraży – uczeń Jana Matejki Jan Bukowski.

- Odnowienie wystroju Kaplicy Szpitalnej wpisuje się w jeden z priorytetów Szpitala, jakim jest troska o dziedzictwo powierzone przez twórców Kobierzyńskiego Zakładu - nam współczesnym. I chodzi nie tylko o dziedzictwo materialne, ale i o to niematerialne - duchowe. Nie sposób bowiem zliczyć ile przez ponad stulecie płynęło do Matki Bożej w tym ołtarzu przedstawionej westchnień, próśb serdecznych o zdrowie, o trzeźwość, o ponowne odnalezienie się w środowisku, także o uznanie swojej odmienności. Jej to zawierzali i ofiarowywali cierpienie pacjenci, pracownicy i członkowie kobierzyńskiej wspólnoty. To Jej dziękowali za pomoc i łaskę poprawy zdrowia, porzucenia nałogu, odnowienia rodzinnych więzi, akceptacji społecznej i wytrwania w trudnej miłości do bliskiej sobie osoby, która została dotknięta cierpieniem, uzależnieniem czy wykluczeniem - opowiada rzecznik szpitala.

Nie sposób też zliczyć, ile razy przychodzili do tej kaplicy pracownicy Zakładu, a później Szpitala, przynosząc ze sobą troski, problemy i trudne wybory. Jedną z takich osób była Stanisława Pałys – pielęgniarka ratująca w 1942 roku to jedno ocalałe z zagłady życie i Błogosławiona Hanna Chrzanowska w roku 1958, która, jako kierownik Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego z absolwentkami pierwszego i ostatniego, jak się okazało, rocznika, pomimo świadomości konsekwencji utraty stanowiska, a jak się okazało także likwidacji Szkoły, w podzięce udała się właśnie do Częstochowy. Po zwolnieniu z funkcji dane jej było jednak rozpocząć ważniejszą może „misję swego życia” – środowiskowej pomocy najbardziej potrzebującym, biednym, zaniedbanym, odrzuconym. Misję, którą tak bardzo podziwiał i wspierał ówczesny Arcybiskup Metropolita Krakowski, a dziś Święty Jan Paweł II.

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska