Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której wszyscy uczestnicy przemaszerowali na sądecki cmentarz komunalny. Tam, przy symbolicznym grobie Sybiraków odbył się apel poległych. Odśpiewano też hymn Sybiraków, a całą uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Zdecydowaną większość zgromadzonych stanowiła młodzież. To uczniowie Zespołu Szkół nr 2, która w 2002 roku przyjęła imię Sybiraków. - Dzisiaj na naszych uroczystościach mówimy o pamięci, o tym co było. Ale powinniśmy się też skoncentrować na tym, co jest. Za mało o tym myślimy. Nie jesteśmy dziś Sybirakami, ale jeśli pewne rzeczy się nie zmienią, to Sybirakami możemy być - powiedział Sławomir Szczerkowski, dyrektor placówki.

Głos zabrała również wiceprezydent miasta Nowego Sącza Magdalena Majka. - W naszym mieście słowo "Sybiracy" nabrało nowego znaczenia. To słowo kojarzy nam się ze świetną szkołą, wspaniałą młodzieżą zaangażowaną w życie społeczne miasta. To też wielka odpowiedzialność, aby nigdy nie zostało zapomniane jakie są korzenie tego słowa i jaka to część naszej historii oraz jaki ogrom cierpienia - powiedziała.

- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
