FLESZ - Masz połączenie z tego numeru? Obowiązkowo odbierz telefon
Cały czas trwa budowa kładki, która ma połączyć wzgórze z koroną zapory. Tym samym jedne z największych atrakcji nie tylko samych Dobczyc, ale regionu będzie można zwiedzać bez konieczności pokonywania znacznej odległości, która dziś dzieli nie tyle te dwa obiekty, ale wejścia na nie.
Zamek w Dobczycach
Warto je odwiedzić nie tylko dla nich samych, i nawet nie tylko dla znajdujących się na wzgórzu zamku, skansenu albo zabytkowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Warto to zrobić także dla wspaniałej panoramy. Ze wzgórza i z korony zapory można bowiem podziwiać Beskid Wyspowy i Pogórze Wielickie.
Nieopodal trwają prace przy budowie ścieżki spacerowej wzdłuż reliktów średniowiecznych murów obronnych i nad uczytelnieniem samych murów, które zostaną odpowiednio wyeksponowane. Kiedy już to się stanie zniknie mało urokliwe metalowe ogrodzenie, które broni dostępu do Zbiornika Dobczyckiego i zabezpiecza przed dostaniem się nad jego brzeg.
Prace te są realizowane w ramach projektu „Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego” na który gmina pod koniec 2017 roku otrzymała wielomilionowe dofinansowanie ze środków unijnych. Sam pomysł zrodził się dużo wcześniej, bo przy okazji przygotowań do obchodów 700-lecia nadania Dobczycom praw miejskich, a ten jubileusz świętowano w 2010 roku.
Lifting "Marysieńki"
Obecnie na Wzgórzu Zamkowym trwa jeszcze konserwacja kapliczki osadzonej w lipie „Marysieńce” rosnącej przy kościele św. Jana Chrzciciela. Dzieje się to w ramach projektu „Świętość i codzienność na polsko-słowackim pograniczu” dofinansowanego z z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Ten pomnik przyrody zasadzony został przed laty na pamiątkę zwycięstwa wojsk Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.
Ratowanie skansenu
I to nie koniec, bo dzieje się również przy skansenie. Prowadzone prace (naprawa skarpy, z której osunęła się ziemia; naprawa pokrycia dachowego na skansenie i zamku) mają naprawić to co latem br. niszczyła nawałnica. Jak informują zarządcy zamku, czyli PTTK Dobczyce, planowo mają się one zakończyć jeszcze w tym roku.
Przeprowadzenie tych prac było możliwe dzięki wsparciu województwa małopolskiego.
Otrzymane wsparcie finansowe pozwoli na zabezpieczenie i konserwację dotkniętych żywiołem obiektów, tak aby mieszkańcy gminy i goście mogli cieszyć się nimi wraz z nadejściem kolejnego sezonu turystycznego
- mówi Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc.
Wraz z 1 listopada Muzeum Regionalne PTTK tradycyjnie zamknęło swojego podwoje i otworzy je znów w kwietniu 2021 roku. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 505 451 570.
- Lubień. Ruszy przebudowa drogi wojewódzkiej 968 na granicy powiatów
- Szlachetna Paczka w powiecie myślenickim. Baza rodzin już otwarta. Komu można pomóc?
- Myślenice. Jan Sztaudynger został patronem miejskiego parku. To symboliczny powrót
- Myślenice. Kryte lodowisko już działa [ZDJĘCIA]
- Myślenice. Przebudowana ulica Kościuszki już otwarta dla ruchu [ZDJĘCIA]
- Jawornik. GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt budowy bezkolizyjnego węzła
