https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowy sposób na zdrowy bukszpan. Wylewam ten domowy specyfik na niego i nie mam szkodników. Banalnie prosty przepis! 11.04

Klaudia Warzecha
Bukszpan to jeden z bardziej urokliwych krzewów ogrodowych. Niestety często jego pielęgnacja jest bardzo wymagająca trudna, szczególnie ze względu na to, że bukszpan jest lubianą rośliną przez szkodniki. Jeśli Twój bukszpan jest atakowany przez larwy wystarczy, że wylejesz na niego ten roztwór, a latem unikniesz nieproszonych gości.

Spis treści

Larwy zjadają bukszpan? Zastosuj ten prosty trik!

Bukszpan to jeden z bardziej lubianych krzewów, który pojawia się w ogrodach. Nic dziwnego bukszpan jest bardzo efektowny, można tworzyć z niego nietypowy i oryginalne kompozycje. Często może pełnić także funkcje żywopłotu - szczególnie ze względu na to że jest on rośliną zimozieloną - przez co w sezonie jesienno-zimowym nadal zdobi ogród zielonymi liśćmi.

Niestety bukszpan jest też ulubionym smakołykiem wielu szkodników, które skutecznie mogą unicestwić tę roślinę. Często zanim zorientujemy się, że nasz bukszpan atakują szkodniki zniszczenia są już dość spore. Istnieje sposób na uniknięcie zniszczeń na bukszpanie. Jeśli w sezonie letnim Twój bukszpan atakują larwy to wystarczy, że zastosujesz ten prosty trick. Wylej go na swoją roślinę i latem nie martw się o możliwe straty.

Przejdź do galerii i zobacz jak krok po kroku przygotować roztwór, który nie pozwoli larwom zniszczyć twojego bukszpanu.

Czym jest ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa to inwazyjny w Europie gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych pochodzących z Azji. Największe szkody na bukszpanie wyrządzają jednak larwy ćmy. Larwa ćmy bukszpanowej ma wyrazisty wygląd - jej ciało jest jasnozielone, z czarnymi i białymi paskami biegnącymi wzdłuż całego ciała. Do tego odznaczają się czarną głową. Dorosłe osobniki mogą mierzyć nawet 4,5 cm długości. Z czasem, w miarę dojrzewania, larwy stają się ciemniejsze, a ich paski i drobne włoski - bardziej widoczne.

Jak rozpoznać ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa ze względu na swoją charakterystykę jest bardzo trudna do dostrzeżenia. Głównym charakterystycznym elementem dzięki któremu możemy dostrzec pojawienie się szkodnika jest biała pajęczyna na liściach, która pojawia się między gałęziami oraz liście z poobgryzanymi krawędziami.

W przypadku reakcji na szkodniki warto wiedzieć się, że ćma bukszpanowa rozprzestrzenia się bardzo szybko, a jej żerowanie prowadzi do powstawania tzw. gołożerów, czyli pędów bez liści, które pokryte są przędzą dlatego szybka reakcja na szkodniki jest ważna aby uniknąć całkowitego zniszczenia rośliny.

Rodzaje bukszpanów

Możemy wyróżnić kilka rodzajów bukszpanów. Jak podaje dziendobryogrod.pl wśród najpopularniejszych są:

  • Bukszpan Angustifolia - jego cechą charakterystyczną są podłużne, gęsto rozmieszczone liście;

  • Bukszpan Bullata - jego liście są bardzo duże - mają od 3 do 4 cm długości;

  • Bukszpan Elegantissima - jego liście mają białą obwódkę. Bardzo dobrze nadaje się do formowania i sadzenia do doniczek. Jest też najlepszy na niskie żywopłoty;

  • Bukszpan Faulkner - jego liście są owalne i jasnozielone; Idealny na niskie, formowane żywopłoty;

  • Bukszpan Handworthensis - jego liście są duże - na początku niebieskawe. Jest to odmiana szybkorosnąca;

  • Bukszpan Suffruticosa - jego liście są podłużne i jasnozielone. Jest bardzo gęsta, a więc idealna do formowania. Dorasta do ok. 1 metra wysokości;

  • Bukszpan Variegata - jego liście są kremowe na brzegach.

Domowy specyfik na zdrowy bukszpan - PRZEPIS

  1. Przygotuj litrową butelkę wody.

  2. Do wody dodaj łyżkę sody oczyszczonej.

  3. Do powstałego roztworu dodaj odrobinę płynu do naczyń.

  4. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki.

  5. Tak przygotowanym roztworem spryskaj bukszpan.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Twój zamiokulkas nie wypuszcza liści?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska