https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dorota Masłowska opowie o swej nowej książce "Magiczna rana". Wrześniowe spotkania literackie w Pałacu Potockich

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Dorota Masłowska
Dorota Masłowska Jerzy Doroszkiewicz
Wrzesień w Pałacu Potockich to miesiąc pełen inspirujących wydarzeń, które przeniosą uczestników w świat literatury. W zabytkowych wnętrzach pałacu odbędą się liczne spotkania, warsztaty, premiery książkowe i panele dyskusyjne. 9 września w Krakowie pojawi się Dorota Masłowska, by opowiedzieć o swej nowej książce "Magiczna rana". Wstęp wolny.

Covid-19 powraca!

od 7 lat

6, 9 i 17 września o godz. 18 odbędą się wydarzenia z cyklu Premiera w Pałacu. Cykl rozpocznie się od spotkania z prof. Carlo Veccem, który opowie o książce "Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci" (6 września). Wydaje się, że na temat Leonarda da Vinci napisano już wszystko i zbadano w najmniejszych szczegółach jego życie i twórczość. Jednak prof. Carlo Vecce, włoski historyk z Università degli Studi di Napoli L'Orientale, rzuca nowe światło na życie wybitnego artysty. Badacz odkrył między innymi, że matka Leonarda, Caterina Buti del Vacca (znana również jako Caterina Lippi), nie była zwykłą chłopką, jak dotychczas sądzono, lecz księżniczką z Kaukazu porwaną przez Tatarów i sprzedaną do niewoli.

9 września porozmawiamy z Dorotą Masłowską o jej długo wyczekiwanej książce "Magiczna rana", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter. To "śmieciowa" powieść, która w obłąkańczo zabawny i zarazem śmiertelnie poważny sposób chwyta kawał współczesnej rzeczywistości. Przez karty książki przewijają się osobliwe, choć jakby skądś nam znane postaci: kobiety w rozsypce i bywalcy siłowni, wystylizowani mieszczanie i świadome swoich praw małolaty. Widzimy je w najróżniejszych miejscach – w ekskluzywnych mieszkaniach, na wege weselu, w craftowej piekarni i przeznaczonym do rozbiórki hotelu. Postaci te napędzane są przez rozmaite fantazmaty, mniej lub bardziej wygórowane aspiracje i niemożliwe do zaspokojenia pragnienia. Spotkanie z autorką poprowadzi Ryszard Koziołek. Fragmenty powieści przeczyta Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Ostatnim wydarzeniem ze wspomnianego cyklu będzie spotkanie z Bartoszem Sadulskim, laureatem Nagrody Kościelskich, wokół jego najnowszej książki "Szesnaście na Bourbon" – pełnej humoru, tajemnic i skandali historii w duchu powieści płaszcza i szpady (17 września). Rozmowę z autorem poprowadzi Georgina Gryboś.

7 września o godz. 18 Wydawnictwo Agora zaprasza na premierę nowej książki Mateusza Pakuły "Skóra po dziadku". W swojej drugiej powieści autor ponownie sięga do rodzinnej historii. Przenosimy się z nim do epicentrum stalinizmu, początku lat 50. XX wieku, gdy jego dziadek za szczeniacki wybryk zostaje osadzony w kieleckiej katowni. Ten, który go uratuje, rzuci światło zarówno na mroczną przeszłość miasta splecioną z wojną, pogromem kieleckim i Holocaustem, jak i na przyszłość nowego pokolenia. Jak na nas leżą, dziurawe niczym pamięć, skóry po dziadkach? Czy historia, którą pamiętamy, jest również historią, którą chcemy pamiętać? Czy nadaje się na tożsamościowy mit? Spotkanie z Mateuszem Pakułą poprowadzi Paulina Małochleb.

Kolejnym przystankiem literackim będzie spotkanie z Martą Sawicką-Danielak wokół książki "Oko tygrysa" (19 września). Autorka w swoim wielowątkowym reportażu opowiada o bestii, którą stworzył człowiek. Co sprawia, że tygrys jest obiektem kultu i nienawiści zarazem? Dlaczego wciąż pożera w lasach delty Gangesu ponad dwieście osób rocznie? Kim są „tygrysie wdowy” i jak żyją po śmierci mężów w dżungli? Jaka kobieta wykarmiła własną piersią tygrysięta? Kim była pierwsza ofiara tygrysa w Europie? Dlaczego to ulubione zwierzę tyranów i dyktatorów, między innymi Władimira Putina? Rozmowę z Martą Sawicką-Danielak poprowadzi Marcin Wilk.

Wydarzenia literackie we wrześniu w Pałacu Potockich zamknie wyjątkowa dyskusja wokół książki Jadwigi Maliny. Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Cyranka zapraszają na premierę "Przysłony" (26 września). "Jeszcze nic złego się nie dzieje. Dzwoni telefon. Jest robota. Będą pieniądze. Emilia czuje, że ma fart, a może nawet szczęście. Chce jak najszybciej wyjechać, wrócić do Francji. To nic, że babka zaczyna narzekać, ona tak zawsze. Dla niej ważny jest tylko stary dom i zmarli. Nie potrzebuje świata. Emilia nie chce tak żyć. Ucieka za granicę. Byle dalej od grobu matki, pacierzy, królików ojca. Wybrała Paryż, gdzie opiekuje się starszymi osobami. To lepsze niż robota przy taśmie. Nie ma konkretnych planów. Żyje chwilą" - zaczyna swą powieść autorka.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska