Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dostali pieniądze na rozwój kultury

Marek Podraza
Marek Podraza
Największe dotacje po 25 tysięcy zł otrzymało Stowarzyszenie Hucuł, Fundacja Szlachetne Zdrowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy.

Zarząd Województwa Małopolskiego w tym roku przeznaczył na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury pn."Mecenat Małopolski" aż 2 miliony 700 tysięcy złotych. To znaczna kwota, o którą starały się także nasze stowarzyszenia. Konkurencja była bardzo duża, bowiem dotacje z budżetu województwa otrzymało tylko 214 podmiotów i stowarzyszeń. 191 nie udzielono wsparcia, a 134 podmiotów i stowarzyszeń nie spełniało wymogów formalnych i też nie otrzymało dotacji.

Nam jest szczególnie miło, że część dotacji trafiła do podmiotów i stowarzyszeń działających w powiecie gorlickim. Najwyższe wsparcie - 25 tysięcy złotych - dostała Fundacja Szlachetne Zdrowie z Ropy na zadanie "Jarmark św. Michała - świętem wiejskim w zabudowaniach dworskich w Ropie" oraz Stowarzyszenie Hucuł przy Stadninie Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie na "Wakacyjne spotkania z operą". - Fundacja po raz pierwszy sięgała po środki z Mecenatu Małopolski. Jako gmina Ropa współpracujemy z nią. Jarmark będzie organizowany na odpust parafialny w szerszym wymiarze. Oczywiście, że cieszymy się z tych środków - informuje nas Tomasz Zając, inspektor w UG Ropa.

Stowarzyszenie Hucuł przy Stadninie Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie działa od 2009 roku i cały czas korzysta z dotacji województwa małopolskiego. - W tym roku otrzymaliśmy największe wsparcie. Teraz zawita do nas "Baron Cygański" wraz z Operą Narodową z Warszawy. Impreza odbędzie się 11 lipca o godzinie 21. Już rozpoczynamy przygotowania do jej organizacji. Mamy satysfakcję, że nasze spotkania z operetką cieszą się dużą popularnością i zostają docenione w różnych konkursach. Z roku na rok przybywa nam gości i staramy się przygotować jak najlepszą ofertę, a ja już teraz zapraszam na nasze wydarzenie, a władzom Małopolski dziękuję za wsparcie - powiedział nam Stanisław Ciuba, dyrektor stadniny w Regietowie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy łącznie otrzymało też 25 tys. zł, ale na dwa zadania - 15 tys. zł na VIII Spotkania Teatralne Innowica 2015 i 10 tys. na VII Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów - Przypowieści, Nowica 2015. Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowej na XVI Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej otrzymało 18 tys. zł. Taka sama kwota trafiła do GRH Gorlice 1915 na Marsz Wolności - Sękowa 2015.

Na imprezy związane z 100. rocznicą bitwy pod Gorlicami wojewódzkie fundusze otrzymało także Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa na zadanie "Wioszczanie 1915". Dostało 10 tys. zł, a ponadto tę samą kwotę otrzymała Fundacja Beskidzka Zima na realizację zadania "Na szlakach Wielkiej Wojny - bitwa pod Gorlicami 1915". Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis na "Bortniańskiego powrót do Bartnego" otrzymał 12 tys. złotych. Wsparcie otrzymały także Towarzystwo Teatru, Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej i Stowarzyszenie Gryf z Bobowej po 10 tys. złotych, Stowarzyszenie Promocji Twórczości Łemkowskiej Serencza - dziewięć tysięcy złotych oraz Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa - osiem tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska