Przeglądając drewniane domy na sprzedaż łatwo zauważymy, że ich oferta jest niezwykle zróżnicowana. Oprócz maksymalnie kilkuletnich budynków, możemy znaleźć również o wiele starsze domy, nawet takie, które mają ponad sto lat! Warto jednak pamiętać, że jeżeli dom jest wpisany do rejestru zabytków, wszelkie prace remontowe muszą zostać zatwierdzone przez konserwatora zabytków. Ceny? Od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych.
Domy z drewna – 6 popularnych mitów. W co nie warto wierzyć?
Mit 1: łatwopalność
Drewno budowlane musi spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa pożarowego, dlatego często jest poddawane obróbce mechanicznej i chemicznej ograniczającej palność. Szczególnie słabo pali się drewno klejone warstwowo.
Mit 2: nietrwałość
Trwałość domów drewnianych szacuje się na około 50 lat. Jak jednak pokazują liczne przykłady budowli historycznych, odpowiednio konserwowane domy z drewna mogą przetrwać całe stulecia.
Mit 3: podatność na wilgoć
Nie jest to prawda – jeśli dom z drewna ma prawidłowo wykonaną wentylację, ocieplenie i paroizolację, nie ma mowy o problemach z wilgocią.
Mit 4: podatność na szkodniki
W tym micie jest nieco prawdy, ponieważ budynkowi drewnianemu liczne szkodniki drewna rzeczywiście zagrażają bardziej niż budynkowi murowanemu (bo znajdą więcej pokarmu). Ryzyko problemów można jednak mocno ograniczyć, kupując drewno dobrej jakości i dbając później o konserwację budynku.
Mit 5: droga budowa
Koszt budowy domu drewnianego (1600–2000 zł/m kw. za dom kanadyjski) jest w Polsce zbliżony do kosztu budowy domu murowanego (1500–1800 zł/m kw.). Droższy jest jedynie dom z bala (1600–3300 zł/m kw.).
Mit 6: trudne ogrzewanie
Z powodu właściwości drewna budynek drewniany szybko się nagrzewa i szybko wychładza. Ten fakt bywa jednak przekręcany w popularny mit o tym, że taki budynek trudno jest ogrzać.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
