Prace przygotowawcze do demontażu zabytkowego schronu amunicyjnego Fortu „Dłubnia” rozpoczęły się pod koniec lipca 2022 r. Teren przy ul. Łowińskiego został zabezpieczony. Powstała dokładna dokumentacja budynku, a jego elementy ponumerowane. Do demontażu poszczególnych elementów obiektu przystąpiono w ubiegłym tygodniu.
Schron amunicyjny Fortu „Dłubnia”, zlokalizowany przy ul. K. Łowińskiego 1K, został wpisany do rejestru zabytków w 2016 roku (nr A-1460/M), a wzniesiony został w roku 1914. Jego główna część jest zbudowana z kamieni i cegieł, przykryta dachem betonowym. Przylegają do niej dwa mury oporowe. Stan ogólny schronu określony został jako dobry, z niewielkimi ubytkami w murach oporowych, brakującymi pancernymi zamknięciami okien i drzwi oraz pęknięciem w ścianie północnej.
- Wszystkie działania prowadzone są w oparciu o Program Prac Konserwatorskich. Całą procedurę uzgodniono z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kamienie tworzące elewację obiektu zostaną odspojone pojedynczo, a elementy ceglane większymi fragmentami. Rozbiórka obiektu potrwa ok. 3 miesiące, a zdemontowane elementy zostaną przetransportowane na zaplecze budowy drogi ekspresowej S7 i tam poddane pracom konserwatorskim, przewidywanym na około rok - mówi Iwona Mikrut-Purchla, z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad..
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu
