MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie najbardziej denerwujące inwestycje w Krakowie. Remont torowiska na rondzie Mogilskim i budowa tramwaju do Mistrzejowic

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 7 lat
Byle do wakacji, gdy w Krakowie zrobi się trochę luźniej na drogach i w komunikacji. Na razie jednak trzeba zacisnąć zęby. Sznur aut ciągnie się rano aleją Pokoju, tak jakby wszyscy pasażerowie z tramwajów przesiedli się do samochodów. Ale co robić skoro rozkopano torowisko w rejonie ronda Mogilskiego i nie jeżdżą tramwaje do Grzegórzeckiego. A nie tak daleko na północy mamy trwającą od miesięcy budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic, która utrudnia ruch na Lublańskiej, Młyńskiej w rejonie ronda Polsadu. A już niedługo zapewne zostanie zamknięta pętla Mistrzejowice, bo ją też trzeba przebudować.

Tramwaj do Mistrzejowic – podsumowanie prac

Rozpoczęcie wykopów w rejonie pętli „Mistrzejowice” oraz prace zbrojarskie górnej płyty stropowej dla stacji „Rondo Polsadu” – to tylko niektóre z postępów przy budowie nowej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Mistrzejowic. Co zostało zrealizowane w maju i jak będą przebiegać najbliższe prace?

Postęp robót realizowanych w maju objął swym zakresem najdalszy odcinek 4,5-kilometrowej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Rozpoczęto wykopy w rejonie pętli „Mistrzejowice”, wzdłuż ul. Kazimierza Jancarza. Oprócz tego kontynuowane były prace przy drenażu i podbudowie torowiska wzdłuż ulicy Bohomolca.

W ramach przebudowy Sudołu Dominikańskiego wykonano już ponad 300 metrów nowego kanału.

Zakończono wykonywanie ścian szczelinowych podziemnej stacji „Rondo Młyńskie”, etap z komorą rozjazdu dla kolejnych etapów KST i wyjście W6.

Wykonane zostały platformy robocze odcinka tunelu północnego wzdłuż ulicy Lublańskiej. Dodatkowo prowadzono prace zbrojarskie płyty stropowej górnej wyjścia W1 dla stacji „Rondo Polsadu”.

Ponadto odbyła się liczna przebudowa sieci podziemnych. Największe natężenie prac w rejonie ulicy Meissnera dotyczyło przebudowy sieci gazowej, wodociągowej i ciepłowniczej.

Co w najbliższym czasie na trasie do Mistrzejowic?

Rozpoczęcie wykopów podstropowych dla stacji „Rondo Polsadu”. Wraz z początkiem czerwca można obserwować pierwsze wydobycia urobku spod stropu, które otworzą przestrzeń docelowego tunelu.

Pod koniec czerwca rozpocznie się przebudowa pętli tramwajowej „Mistrzejowice”, co wiąże się z jej całkowitym zamknięciem. Projekt zakłada zmianę geometrii pętli. Zakończenie prac planowane jest na początek września.

Trwają przygotowania do wdrożenia nowej czasowej organizacji ruchu wzdłuż ul. Meissnera, na odcinku od ul. Chałupnika do ul. Ślicznej.

Kontynuowane będzie prowadzenie nadzoru archeologicznego oraz wykonanie prac odkrywkowych w związku z odnalezieniem reliktu koszarów przy ul. Dobrego Pasterza należących do dawnego zespołu „Infanterie Barackenlager 100 p. p. – Koszarów Hetmana Wielkiego Litewskiego Jana Karola Chodkiewicza”.

Remont torowiska na rondzie Mogilskim, zmiany w komunikacji miejskiej

3 czerwca rozpoczęły się prace na węźle tramwajowym rondo Mogilskie – al. Powstania Warszawskiego. W związku z tym wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Prace potrwają do 14 lipca. Są kontynuacją robót serwisowych, realizowanych w ubiegłym roku na rondzie Mogilskim.

Zakres prac obejmuje wymianę układu rozjazdu na węźle, w którego skład wchodzą krzyżownice, zwrotnice oraz szyny łączące. Dodatkowo w ramach robót wymienione zostanie uszkodzone odwodnienie poprzeczne na al. Powstania Warszawskiego.

W związku z pracami wyłączono ruch tramwajowy między rondem Mogilskim a rondem Grzegórzeckim. Dostępne są połączenia: ul. Mogilska – ul. Lubicz oraz tunel KST – ul. Mogilska. Na trasie wyłączonej z ruchu tramwajowego uruchomiono autobusową linię zastępczą.

Roboty są kontynuacją prac serwisowych realizowanych w tamtym roku na rondzie Mogilskim. Potrwają do 14 lipca.

Kosz prac to ok. 5 mln zł.

Remont parkingu na os. Jagiellońskim

Do środy, 12 czerwca, potrwa remont parkingu na os. Jagiellońskim przy bloku nr 34. W związku z robotami obowiązują zmiany w organizacji ruchu.

W rejonie prowadzonych prac obowiązuje zakaz parkowania, a w trakcie robót asfaltowych należy liczyć się z chwilowymi utrudnieniami z przejazdem ulicą Barbary Radziwiłłówny. Ruch będzie kierowany przez osobę uprawnioną.

Do połowy lipca utrudnienia na fragmencie ul. Jerzmanowskiego

Trwają prace drogowe na ulicy Erazma Jerzmanowskiego. Drogowcy remontują odcinek od ulicy Leonida Teligi do budynku nr 26. Zakończenie remontu planowane jest na połowę lipca.

W ramach zadania wyremontowana zostanie opaska przykrawężnikowa, parking przy wjeździe z ul. Teligi, a także nawierzchnia jezdni. W pierwszej kolejności trwają prace brukarskie – obowiązują zwężenia jezdni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska