https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwór w Modlnicy z urokliwym parkiem otwiera podwoje. Zaprasza mieszkańców i turystów na dni otwarte i spacery w cieniu starych drzew

Barbara Ciryt
Dwór w Modlnicy, wybudowany przez Konopków to charakterystyczny szlachecki obiekt
Dwór w Modlnicy, wybudowany przez Konopków to charakterystyczny szlachecki obiekt Barbara Ciryt
Uroczy dworek Konopków w Modlnicy przyciąga spacerowiczów, gdy otwiera swoje bramy. Zaprasza na dni otwarte w weekend, 13 i 14 lipca. Przybywając tu można zobaczyć typowy klasycystyczny dwór z czterema kolumnami tworzącymi otwarty ganek - portyk. A do tego tradycyjny wysoki, mansardowy dach. Ten zachwycający obiekt i otaczający go park z czterema tarasami przyciąga spacerowiczów, turystów, mieszkańców gminy Wielka Wieś. Na czas upałów Uniwersytet Jagielloński, właściciel dworu zachęca do odwiedzenia tego miejsca, spacerów, odpoczynku i zrobienia sesji zdjęciowych. Kameralny dworek to miejsce spotkań, koncertów, wykładów.

Co roku dwór w ramach dni otwartych i promocji zaprasza do zwiedzania, spacerowania. Dwór należy do Uniwersytetu Jagielloński od lat 60. XX w. Jak informują pracownicy UJ od tamtej pory służy przede wszystkim jako miejsce reprezentacyjne uczelni, gdzie rektor zaprasza znamienitych gości z całego świata.

Uczelni zależy na promowaniu dworu i udostępnianiu na kameralne imprezy. W ramach współpracy UJ z gminą Wielka Wieś organizowane są różnego działania wydarzenia kulturalne, spotkania, warsztaty plenerowe, koncerty.

Dzieje dworu, miejsce dla elit

Pierwszym obiektem, który tu istniał był drewniana, piętrową budowlą na murowanym fundamencie, należącą do Mikołaja Salomona. Jak czytamy na stronach UJ znane są wzmianki o modlnickim dworze już z 1582 roku. Kolejne wzmianki są z roku 1752 mówią już o mniejszej, powstałej prawdopodobnie na fundamentach pierwszej. A obecnie istniejący w Modlnicy dwór to obiekt wybudowany przez Józefa Konopkę herbu Nowina w latach 1784-1787, a jego architektem był Karol Kriszkier. W latach dwudziestych XIX wieku budynek został przebudowany na obiekt charakterystyczny dla polskich dworów szlacheckich.

Za czasów Konopków dwór odwiedzały elity artystów z Krakowa. W dworze bywali: Artur Grottger, Walery Eljasz Radzikowski, Antoni Kozakiewicz, Oskar Kolberg, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Kamocki i wielu innych.

Po II wojnie światowej został upaństwowiony i popadał w ruinę. W latach 60. XX wieku po starannej odbudowie przekazany został Uniwersytetowi Jagiellońskiemu na jego 600-lecie.

Dzisiejszy wygląd zewnętrzny dworu zachowano z czasów XIX-wiecznej przebudowy w duchu klasycyzmu. Wnętrza przypominają siedziby szlacheckie z XVIII-XIX wieku ze stylowymi meblami i obrazami z epoki i kolekcją trofeów oraz grafik o tematyce łowieckiej ofiarowanych przez ostatniego właściciela majątku Adama Konopkę.

W cieniu uroczego parku

Wokół dworu rozciąga się park z czterema tarasami. Został założony w XVI wieku. Z informacji UJ wynika, że w XVIII i XIX wieku ogród był parokrotnie aranżowany na nowo, rekomponowany.

Obecnie jego główną wartością jest zachowany częściowo stary drzewostan. Można tu podziwiać drzewa liczące kilkuset lat.

W parku za dworem wprawdzie nie zachowały się od strony wschodniej, zabudowania gospodarcze, z których najciekawszy był drewniany spichlerz z 1794 roku. Natomiast zachował się murowany lamus, chociaż w latach sześćdziesiątych minionego wieku został całkowicie przebudowany. Obecnie mieszczą się w nim pokoje gościnne.
Wstęp na tę wakacyjną akcję jest bezpłatny, obowiązują zapisy - wystarczy zgłosić się wysyłając wiadomość prywatną na facebooku do Kia Wadowscy lub napisać w mailu: [email protected]. Dla uczestników przewidziany poczęstunek oraz mała niespodzianka.

Psiaki na Pokładzie! Bezpieczna podróż Twojego pupila autem

Nowa tężnia solankowa w Krzeszowicach

Tężnia solankowa otwarta. To część powstającego kompleksu uz...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska