Placówka ta organizuje wiele różnych akcji edukacyjnych w przedszkolu oraz na zewnątrz. Zorganizowano m.in. kolejny happening na skawińskim Rynku. Dzieci w pochodzie antysmogowym przyszły tam z transparentami z hasłami nawołującymi do ograniczenia niskiej emisji: „Skawińskie dzieci proszą, nie pal śmieci”, „Smogu mniej, dzieciom lżej”, „Czym zapalisz, tym oddychasz”. Dzieci zaprezentowały się w maseczkach na twarzach, by nie wdychać zanieczyszczonego powietrza.
Przedszkolaki wiedzą, że smog, czyli niska emisja, bierze się głównie ze starych pieców opalanych węglem złej jakości, a także ze spalania w nich różnych odpadów, m.in. sztucznych tworzyw - jak plastikowe butelki.
Dowiedziały się też, że trujący smog bardzo źle wpływa na ich organizm, a szkodliwe cząsteczki pyłu najbardziej szkodzą właśnie im oraz osobom starszym.
Przedszkole wdraża różne projekty o charakterze ekologicznym, m.in. uczestniczy w międzynarodowej kampanii „Śmieci mniej”.
Placówkę wspomagają Stowarzyszenie „Przyjaciele Trójki„ oraz Miejska Biblioteka Publiczna, organizująca dla maluchów edukacyjne zajęcia.
- Dzieci nauczyły się korzystać z kalendarza smogowego, umieszczonego w szatni. Potrafią rozróżniać symbole oraz kolory i wiedzą kiedy powietrze jest czyste i że wtedy mogą wychodzić na spacer - mówi Renata Pięta, nauczycielka z przedszkolnej „trójki”.
Koordynatorką antysmogowych działań w mieście jest nauczycielka Mieczysława Ożóg.
Przedszkole zorganizowało też konkurs pod hasłem „Jak walczymy ze smogiem”. Konkurs plastyczny był adresowany do dzieci, a literacki do rodziców.
W przedszkolu w każdej sali urządzono kącik antysmogowy. Zgromadzono w nim rośliny oczyszczające powietrze, w czym pomogli rodzice. Wielu z nich zaangażowało się w akcje na rzecz zdrowego powietrza, inicjowane przez tę placówkę. Uczestniczyli razem z nauczycielami przedszkola w spotkaniach związanych z działaniami antysmogowymi.
Krzysztof Szulada, eko-doradca z Urzędu Miasta i Gminy mówił o negatywnym wpływie niskiej emisji na organizm dziecka i dorosłego. Bartosz Lisowski ze Skawińskiego Alarmu Smogowego odniósł się także do skutków zdrowotnych wynikających z oddychania szkodliwymi pyłami. Opowiedział też o działającej na os. Ogrody stacji pomiarów zawartości pyłów w powietrzu.
Do działań antysmogowych w mieście włączyła się też CEZ Elektrownia. Przedszkolaki dowiedziały m.in. jak powstaje ciepło. Dowiedziały się też, że sieć ciepłownicza eliminuje z kominów złe dymy, zatruwające powietrze.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
