Mija 20 lat od śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną publikację:
Przeczytacie w niej m.in.:
To tu wszystko się zaczęło

Habemus Papam. 16 października 1978 roku świat wstrzymał oddech. Oto z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie kard. Pericle Felici ogłosił wynik trwającego trzy dni konklawe. Nowym papieżem, pierwszy raz od 455 lat spoza Włoch, został Karol Wojtyła. Małopolanin, którego ślady i dziedzictwo znajdziemy w całym regionie. To tu wszak uczył się i pracował. To tu objął pierwszą parafię w Niegowici, to tu – przy Franciszkańskiej 3 zasiadał jako biskup, a następnie kardynał.
Śladami Świętego Jana Pawła II - Patrona Małopolski

- Święty Jan Paweł II jest Patronem Małopolski, co ogłoszono uroczyście 22 października 2020 roku. Stało się tak dzięki decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 5 października 2020 roku, potwierdzonej specjalnym dekretem. To była pamiętna, ważna i radosna wiadomość dla wszystkich Małopolan. Do tego historycznego wydarzenia prowadziły też, jak pamiętamy, wspólne starania Metropolity Krakowskiego i władz Samorządu Województwa Małopolskiego. Jako mieszkańcy rodzinnej ziemi Świętego Jana Pawła II jesteśmy zobligowani do szczególnej troski o dziedzictwo, które nam pozostawił - mówi marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
Jan Paweł II i góry. Potrzebował ich jak powietrza. Tam oddychał lżej
Góry były jego naturalnym środowiskiem. Tam wypoczywał, mógł spokojnie pomyśleć, pooddychać. Tam uciekał ze ,,swoją młodzieżą" w najgorszych latach 50. Tam się czuli swobodnie.
Ostatni raz był na Kasprowym podczas pielgrzymki w 1997 r. Wjechał kolejką. Poleciał też śmigłowcem nad Babią Górę, Trzy Korony w Pieninach, zaporę w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Odwiedził też schronisko nad Morskim Okiem. W księdze pamiątkowej wpisał po prostu: "Szczęść Boże".
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Dokładnie o godzinie 10.07 drugiego czerwca 1979 roku samolot z papieżem wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie. Kilka godzin później na placu Zwycięstwa padły znamienne słowa: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.
Zamiast stawiać pomniki, warto przeczytać przynajmniej jedną Jego książkę
Przeczytać jego książkę i mieć ją przemyślaną. Gdyby każdy z nas miał w sobie taką cząstkę papieża, to byłby zaimpregnowany przed rozmaitymi głupstwami - mówi prof. Piotr Malecki, który razem z żoną prof. Teresą Malecką należy do "Środowiska" związanego z ks. Karolem Wojtyłą - św. Janem Pawłem II.
Jan Paweł II - papież, który przyczynił się do rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego
Jan Paweł II nigdy nie spotkał się osobiście z s. Faustyną Kowalską, za sprawą której objawieniom kult Miłosierdzia Bożego, w tym obraz namalowany na wyraźną prośbę Chrystusa „Jezu, ufam Tobie”, zaczął być rozpowszechniany na cały świat. Ale to właśnie on, jeszcze jako biskup Krakowa rozpoczął w 1968 r. proces beatyfikacyjny s. Faustyny.
Tak żegnaliśmy Ojca Świętego

Tamtego dnia wieczorem pod krakowską kurią przy ul. Franciszkańskiej 3 czuwały tysiące krakowian, płonęły świece. Zebrali się pod oknem, w którym tyle razy stawał papież Polak. W Oknie Papieskim postawiono krzyż i wiązankę białych lilii.
– Pan jest z nami, a Jan Paweł II jest w objęciach Trójcy Świętej – pocieszał zebranych przed budynkiem kurii kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski. Około godziny 22 zebrani na modlitwie i czuwaniu usłyszeli wiadomość o śmierci Jana Pawła II. Krakowianie w milczeniu, ale z płaczem, klękali. Po chwili odmówiono jedną z tajemnic różańcowych, prośbę o wieczny odpoczynek i odśpiewano kilka pieśni wielkanocnych.
Zaczął bić dzwon Zygmunt. – Bije „Zygmunt”, bije na nowe życie, nie tylko na śmierć, a równocześnie na nowy rozdział naszego życia. To my jesteśmy pokoleniem ludzi, których kochał Jan Paweł II i którzy go kochali, kochają i kochać będą – mówił kardynał Macharski.
Od tamtego dnia krakowianie, ale nie tylko oni, co roku 2 kwietnia wieczorem spotykają się na modlitewnym czuwaniu pod Oknem Papieskim. Zapalają znicze, intonują ulubione pieśni Jana Pawła II.
Jan Paweł II, jakiego nie znałeś
Znał 7 języków obcych, dobrze jeździł na nartach, uwielbiał pierogi i sernik, nie chciał modlić się za polskich piłkarzy. Kochał góry, w młodości grał w piłkę na pozycji bramkarza, pracował w „Solvayu. Podobno to ojciec Pio przepowiedział mu, że obejmie Tron Piotrowy...

