https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziedzictwo Jana Pawła II. Zobacz specjalną publikację w rocznicę śmierci papieża

Redakcja
Krakowianie, ale nie tylko oni, co roku 2 kwietnia wieczorem spotykają się na modlitewnym czuwaniu pod Oknem Papieskim. Zapalają znicze, intonują ulubione pieśni Jana Pawła II.
Krakowianie, ale nie tylko oni, co roku 2 kwietnia wieczorem spotykają się na modlitewnym czuwaniu pod Oknem Papieskim. Zapalają znicze, intonują ulubione pieśni Jana Pawła II. Fot. Andrzej Banaś
„Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”. Tymi słowami 2 kwietnia 2005 r. watykański hierarcha abp Leonardo Sandri przekazał zebranym na placu św. Piotra w Rzymie wiadomość o śmierci papieża Polaka. Wysłuchało go ponad 100 tysięcy osób. Wierni płakali, klękali i modlili się. Tak było w wielu miejscach na świecie. Również w Krakowie. Zobacz specjalną publikację "Dziedzictwo Jana Pawła II".

Mija 20 lat od śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną publikację:

Specjalny dodatek "Dziedzictwo Jana Pawła II"

Przeczytacie w niej m.in.:

To tu wszystko się zaczęło

Fot. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Habemus Papam. 16 października 1978 roku świat wstrzymał oddech. Oto z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie kard. Pericle Felici ogłosił wynik trwającego trzy dni konklawe. Nowym papieżem, pierwszy raz od 455 lat spoza Włoch, został Karol Wojtyła. Małopolanin, którego ślady i dziedzictwo znajdziemy w całym regionie. To tu wszak uczył się i pracował. To tu objął pierwszą parafię w Niegowici, to tu – przy Franciszkańskiej 3 zasiadał jako biskup, a następnie kardynał.

Śladami Świętego Jana Pawła II - Patrona Małopolski

16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II odprawił na starosądeckich błoniach mszę świętą kanonizacyjną bł. Kingi.
16 czerwca 1999 roku Jan Paweł II odprawił na starosądeckich błoniach mszę świętą kanonizacyjną bł. Kingi.

Święty Jan Paweł II jest Patronem Małopolski, co ogłoszono uroczyście 22 października 2020 roku. Stało się tak dzięki decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 5 października 2020 roku, potwierdzonej specjalnym dekretem. To była pamiętna, ważna i radosna wiadomość dla wszystkich Małopolan. Do tego historycznego wydarzenia prowadziły też, jak pamiętamy, wspólne starania Metropolity Krakowskiego i władz Samorządu Województwa Małopolskiego. Jako mieszkańcy rodzinnej ziemi Świętego Jana Pawła II jesteśmy zobligowani do szczególnej troski o dziedzictwo, które nam pozostawił - mówi marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Jan Paweł II i góry. Potrzebował ich jak powietrza. Tam oddychał lżej

Góry były jego naturalnym środowiskiem. Tam wypoczywał, mógł spokojnie pomyśleć, pooddychać. Tam uciekał ze ,,swoją młodzieżą" w najgorszych latach 50. Tam się czuli swobodnie.

Ostatni raz był na Kasprowym podczas pielgrzymki w 1997 r. Wjechał kolejką. Poleciał też śmigłowcem nad Babią Górę, Trzy Korony w Pieninach, zaporę w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Odwiedził też schronisko nad Morskim Okiem. W księdze pamiątkowej wpisał po prostu: "Szczęść Boże".

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Dokładnie o godzinie 10.07 drugiego czerwca 1979 roku samolot z papieżem wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie. Kilka godzin później na placu Zwycięstwa padły znamienne słowa: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Zamiast stawiać pomniki, warto przeczytać przynajmniej jedną Jego książkę

Przeczytać jego książkę i mieć ją przemyślaną. Gdyby każdy z nas miał w sobie taką cząstkę papieża, to byłby zaimpregnowany przed rozmaitymi głupstwami - mówi prof. Piotr Malecki, który razem z żoną prof. Teresą Malecką należy do "Środowiska" związanego z ks. Karolem Wojtyłą - św. Janem Pawłem II.

Jan Paweł II - papież, który przyczynił się do rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego

Jan Paweł II nigdy nie spotkał się osobiście z s. Faustyną Kowalską, za sprawą której objawieniom kult Miłosierdzia Bożego, w tym obraz namalowany na wyraźną prośbę Chrystusa „Jezu, ufam Tobie”, zaczął być rozpowszechniany na cały świat. Ale to właśnie on, jeszcze jako biskup Krakowa rozpoczął w 1968 r. proces beatyfikacyjny s. Faustyny.

Tak żegnaliśmy Ojca Świętego

Osiemnasta rocznica śmierci Jana Pawła II.
Osiemnasta rocznica śmierci Jana Pawła II.
Anna Kaczmarz

Tamtego dnia wieczorem pod krakowską kurią przy ul. Franciszkańskiej 3 czuwały tysiące krakowian, płonęły świece. Zebrali się pod oknem, w którym tyle razy stawał papież Polak. W Oknie Papieskim postawiono krzyż i wiązankę białych lilii.

– Pan jest z nami, a Jan Paweł II jest w objęciach Trójcy Świętej – pocieszał zebranych przed budynkiem kurii kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski. Około godziny 22 zebrani na modlitwie i czuwaniu usłyszeli wiadomość o śmierci Jana Pawła II. Krakowianie w milczeniu, ale z płaczem, klękali. Po chwili odmówiono jedną z tajemnic różańcowych, prośbę o wieczny odpoczynek i odśpiewano kilka pieśni wielkanocnych.

Zaczął bić dzwon Zygmunt. – Bije „Zygmunt”, bije na nowe życie, nie tylko na śmierć, a równocześnie na nowy rozdział naszego życia. To my jesteśmy pokoleniem ludzi, których kochał Jan Paweł II i którzy go kochali, kochają i kochać będą – mówił kardynał Macharski.

Od tamtego dnia krakowianie, ale nie tylko oni, co roku 2 kwietnia wieczorem spotykają się na modlitewnym czuwaniu pod Oknem Papieskim. Zapalają znicze, intonują ulubione pieśni Jana Pawła II.

Jan Paweł II, jakiego nie znałeś

Znał 7 języków obcych, dobrze jeździł na nartach, uwielbiał pierogi i sernik, nie chciał modlić się za polskich piłkarzy. Kochał góry, w młodości grał w piłkę na pozycji bramkarza, pracował w „Solvayu. Podobno to ojciec Pio przepowiedział mu, że obejmie Tron Piotrowy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska