Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki funduszom na ochronę środowiska poprawia się jakość naszego życia

Redakcja
Gdy myślimy o działaniach służących ochronie środowiska, w pierwszej chwili przychodzą nam do głowy nowe oczyszczalnie ścieków połączone z obejmującymi całe gminy sieciami kanalizacji, nowoczesne zakłady utylizacji odpadów czy elektrownie wiatrowe, które od kilku lat urozmaicają krajobraz naszego kraju. Jednak gdy przejrzy się listę projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, które mają wpływ na środowisko, uderza ich różnorodność.

Ochronie środowiska służą także bowiem kształcenie wyspecjalizowanych kadr na uczelniach wyższych czy działania edukacyjne prowadzone wśród najmłodszych. Ochrona środowiska to tworzenie warunków i promocja takiej turystyki na obszarach chronionych, która jest jak najmniej inwazyjna i pozwala cieszyć się pięknem natury bez narażania jej na szkody.

Ochronie środowiska służy wreszcie także zakup sprzętu i szkolenie ekip ratowniczych, które w przypadku katastrofy naturalnej sprawnie i szybko ograniczą jej skutki. Wśród realizowanych inwestycji są zarówno przedsięwzięcia warte kilkaset milionów złotych, jak i małe projekty wpływające na jakość życia poszczególnych niewielkich społeczności. Dofinansowaniem objęte zostały również działania z zakresu poprawy jakości powietrza, zapobiegania zagrożeniom powodziowym oraz promowania bioróżnorodności, np. poprzez ochronę gatunków zagrożonych. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów projektów realizowanych dzięki unijnemu wsparciu w całym kraju.

Małopolska: Gorczańskie szlaki coraz piękniejsze i bezpieczniejsze dla przyrody

Krajobraz Gorców przyciąga licznych miłośników dzikiej przyrody i amatorów górskich wędrówek. Utworzony na powierzchni ponad 7 tys. ha park narodowy ma za zadanie nie tylko ochronę fauny i flory, ale także przybliżenie walorów regionu zwiedzającym. Symbolem parku jest salamandra plamista, ale park jest ostoją wielu innych rzadkich gatunków zwierząt i roślin chronionych.
Zarząd GPN stworzył na terenie parku liczne ścieżki edukacyjne i turystyczne, umożliwiając wszystkim chętnym uprawianie turystyki pieszej, rowerowej, konnej oraz narciarstwa. Na chętnych czekają trzy schroniska PTTK na Turbaczu, na Starych Wierchach i na Maciejowej oraz chatka studencka w dolinie Jamnego nad Ochotnicą Górną.

Jedną z atrakcji Gorczańskiego Parku Narodowego są ścieżki edukacyjne, które powstały z myślą o wszystkich, którzy są zainteresowani przyrodą oraz dziedzictwem kulturowym regionu. Park jest idealnym miejscem do zajęć w terenie, które chętnie odwiedzają grupy szkolne. Lekcje biologii, geografii czy historii przeprowadzone w górskiej scenerii z pewnością na długo zapadają w pamięć ich uczestników. Jednak większe natężenie ruchu turystycznego stanowi również zagrożenie dla złożonego i kruchego ekosystemu parku, dlatego tak ważne jest inwestowanie w ochronę przyrody oraz uregulowanie infrastruktury turystycznej na terenie parku.

Dzięki Funduszom Europejskim można było przeznaczyć ponad 1,3 mln zł na pierwszy etap projektu unowocześniania infrastruktury turystycznej parku. Planuje się uporządkowanie ruchu turystycznego poprzez modernizację pięciu ścieżek edukacyjnych i dwóch szlaków turystycznych, wykonanie i zainstalowanie na ścieżkach słupków przystankowych, drogowskazów i tabliczek informacyjnych. Projekt stawia sobie jednak za cel przede wszystkim ochronę przyrody, a zwłaszcza rzadkich gatunków chronionych, np. wilków, niedźwiedzi, rysi czy głuszców.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska