Nowa formuła egzaminu ósmoklasisty 2021
Podczas tegorocznego egzaminu ósmoklasisty zmniejszono wymagania edukacyjne:
- Zmniejszona liczby zadań w arkuszu tak, by maksymalna liczba punktów wynosiła 45, a nie jak dotychczas 50 (za pierwszą część arkusza, czyli zadania do tekstów źródłowych, uczeń będzie mógł zdobyć 25 punktów, a za wypracowanie - jak dotychczas - 20 punktów).
- Z wymagań egzaminacyjnych wykreślono lektury obowiązkowe: „Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "Artystę" Sławomira Mrożka oraz „Ziele na kraterze" i "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. Lektury te nadal są ujęte w podstawie programowej, warto je zatem znać, ponieważ uczeń może się do nich odwoływać na egzaminie.
- Ograniczona liczba form wypowiedzi pisemnej, które mogą się pojawić w wypracowaniu - do wyboru w arkuszu pojawi się rozprawka lub opowiadanie twórcze.
- W tematach wypracowań nie pojawią się nawiązania do konkretnych utworów - w tym zakresie uczeń będzie mógł wybrać utwory samodzielnie (także będzie mógł się odwołać do wspomnianych wyżej lektur obowiązkowych usuniętych z wymagań).
- Nie będzie wymagana znajomość wielu pojęć i terminów z zakresu teorii literatury, środków stylistycznych i językowych.
Wyniki majowego egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 2 lipca 2021 r. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają 9 lipca 2021 r.
Egzamin ósmoklasisty 2021. Reżim sanitarny
Z uwagi na pandemię egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytycznych jest wiele. Wśród nich np. zapis, że na egzaminie ósmoklasisty każdy uczeń powinien korzystać z własnych przyborów. Uczniowie wchodzą do szkół różnymi wejściami i dezynfekują ręce. Czekając na wejście do szkoły lub sali, w której przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, młodzież zachowuje odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz ma zakryte usta i nos. Noszenie maseczek obowiązuje na terenie całej szkoły. Uczniowie będą mogli je zdjąć dopiero po zajęciu miejsc w sali.
FLESZ - Do 12 dni w roku pracy zdalnej. Jest projekt ustawy

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!
Egzamin ósmoklasisty 2021. Szczegółowy harmonogram
Wciąż panująca pandemia spowodowała przesunięcie egzaminu aż o miesiąc. Odbędzie się on nie w kwietniu, jak to miało miejsce do tej pory, lecz w maju.
Termin główny:
- język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
Termin dodatkowy:
- język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
- matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny – 18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00
Czas trwania poszczególnych części egzaminu:
- język polski 120 minut
- matematyka 100 minut
- język obcy nowożytny 90 minut