
W Starym Sączu nie tylko powstał dworzec przesiadkowy „Parkuj i jedź”, ale zakupiono - wspólnie z miastem Nowy Sącz - ekologiczny tabor transportowy, z którego korzystają mieszkańcy gminy.
Otwarto nowy parking typu Park&Ride. Liczy on 130 miejsc postojowych (w tym sześć dla osób z niepełnosprawnością) oraz cztery miejsca dla autobusów i busów. Wybudowano również minidworzec z poczekalnią, pętlę autobusową z wiatą przystankową, budynek przechowalni dla 22 rowerów oraz obiekty tzw. małej architektury. Całość została również objęta monitoringiem. Łączna wartość inwestycji wyniosła prawie 9 mln zł. Starosądecki parking mieści się przy wjeździe do grodu św. Kingi od strony Nowego Sącza. Do reklamy projektu zaangażowano młodzież, która przygotowała filmy promujące transport zbiorowy. Najlepsze prace nagrodzono. Parking typu Park and Ride czyli „parkuj i jedź” jest przeznaczony dla kierowców korzystających z transportu publicznego. Pozostawiają oni samochody w pobliżu peryferyjnych przystanków, odciążając w ten sposób centrum miasta. Inwestycja ma na celu wzmocnienie roli transportu miejskiego, jako alternatywy dla środków transportu indywidualnego.

Ponadto celem stworzenia tego miejsca było odkorkowanie dróg prowadzących do Nowego Sącza oraz zmniejszenia emisji spalin, jakie dostają się do atmosfery. Taka inwestycja to dobry krok w kierunku walki z zanieczyszczeniem powietrza.
- Stary Sącz leży w tak pięknym miejscu, że dbałość o środowisko naturalne jest dla nas… naturalna. Mamy, co prawda, wsparcie ze strony słynnego ryterskiego wiatru, ale nie wyręczy on nas we wszystkich ekologicznych problemach. Mamy podobne wyzwania, jak inne miasta. Nie jesteśmy wielkim i zamożnym samorządem, ale może właśnie dlatego staramy się wykorzystać wszelkie możliwości inwestycji i programy finansowania. Robimy to we współpracy z mieszkańcami - mówi burmistrz Jacek Lelek.

Jak dodaje, gmina rozpoczęła prace, rewitalizując energetycznie wszystkie budynki z gminnego zasobu. - Priorytetem jest ochrona powietrza i wód oraz promocja komunikacji publicznej. Wspieramy też mieszkańców dotacjami z budżetu gminy, i to przynosi widoczne efekty, przejawiające się poprawą jakości powietrza oraz zmianami w świadomości ekologicznej. Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem, które jest dla nas motywacją do dalszego działania - zaznacza burmistrz.

Na jakość powietrza wpływa też termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w budynkach gminnych.
Gmina wspófinansuje wymianę starych, nieekologicznych pieców. Mieszkańcy najchętniej wymieniają stare piece na kotły gazowe, popularne są też pelletowe.
Warte podkreślenia jest to, że gminie Stary Sącz w umiejętny sposób udało się zrealizować już trzy projekty łączące ciekawą architekturę z wyjątkowymi walorami przyrody.

- To nasze trio, czyli Leśne Molo, Wola Krogulecka i Bobrowisko ma służyć mieszkańcom i zachęcić gości na pozostanie w Starym Sączu na dłużej - dodaje burmistrz Jacek Lelek.

Kolejnymi inwestycjami w ekologię i zdrowie jest stale rosnąca sieć ścieżek rowerowych w mieście (już ponad 10 km ) i współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego przy budowie tras Euro Velo 11 i Velo Dunajec.
EkoHERO 2021. Oni mają inicjatywę, pomysły i wyniki! Poznaj ...
ORGANIZATOR PLEBISCYTU
__________
PARTNER GŁÓWNY PLEBISCYTU
__________
