https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy z Bukowna zaproszeni na posiedzenie sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dyskutowali o "likwidacji" rzek

Paweł Mocny
Sztoła w Bukownie
Sztoła w Bukownie Paweł Mocny
Już niebawem wyłączony zostanie system odwadniający kopalnie Olkusz-Pomorzany (pow. olkuski), w której wydobycie zakończono rok temu. Ekolodzy z Bukowna przestrzegają przed katastrofą ekologiczną, która miałaby być konsekwencją braku dopływu wody do trzech rzek: Baby, Sztoły i Białej. O całej sprawie mieli oni okazję dyskutować z prezesem ZGH, Bogusławem Ochabem podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

FLESZ - PKB na ochronę zdrowia: Polska w ogonie Europy

od 16 lat

Ekolodzy z Bukowna dyskutowali o likwidacji rzek na posiedzeniu sejmowej komisji

W piątek, 3 grudnia obyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Tematem podjętym podczas spotkania było rozpatrzenie informacji na temat działań podejmowanych w związku z zaprzestaniem funkcjonowania Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław wpływających na funkcjonowanie trzech rzek: Baby, Sztoły i Białej.

Do wzięcia udziału w posiedzeniu zostali zaproszeni ekolodzy z Bukowna oraz zaangażowany w sprawę profesor Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Nie jesteśmy przeciwko likwidacji kopalni. Każdy specjalista o tym wie, że prędzej czy później kopalnia musi być zlikwidowana. Chodzi tylko o to, w jaki sposób ta kopalnia będzie zlikwidowana. Czy będzie ona zlikwidowana z szacunkiem i poszanowaniem dla środowiska czy bez, po taniości - tak by w jak najszybszy sposób to załatwić, umyć ręce i zejść z terenu. Nie może być zgody na to, że zaprzestanie się jakiegokolwiek zrzutu do tych rzek - mówił Mariusz Czop.

- W Polsce i w Unii Europejskiej nie wolno likwidować rzek! A tu się chcę zlikwidować na 30 lat trzy wspaniałe rzeki, które mają ogromne funkcje rekreacyjne, społeczne, ekologiczne i ekonomiczne - mówił Stefan Piętka, ekolog z Bukowna.

Przedstawiciele strony społecznej poinformowali także członków komisji o negatywnych skutkach braku rzek, które przedstawili już wcześniej w liście otwartym.

Do zarzutów kierowanych wobec Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław odniósł się prezes zakładu, Bogusław Ochab.

- Mieliśmy wcześniej dwie kopalnie i ich likwidacje były finansowane z budżetu państwa. 60 milionów kosztowała likwidacja Bolesławia i 60 milionów likwidacja Olkusza. A tu musimy z własnych środków wydać ponad 200 milionów złotych. Także nieprawdą jest, że zakład chce jak najniższym kosztem likwidować kopalnie. Na dzień dzisiejszy wydaliśmy kwotę w wysokości już około 120 milionów złotych - mówił Bogusław Ochab.

Prezes zarządu wspomniał także o kwestii zwierząt.

- Nieprawdą jest mówienie o tych rybach. Mamy podpisaną umowę z Wojewódzkim Związkiem Wędkarskim. Że oni nam w tym procesie pomogą. Tak samo jest ustalone przez naukowców, jak w tym procesie jak zabezpieczyć bobry i płazy. My nad tym pracujemy - poinformował prezes Bogusław Ochab

Do wyłączenia systemu odwadniającego ma dojść już 10 grudnia tego roku. Woda odpompowywana z kopalni zasila rzekę
Babę, która następnie wpływa do Sztoły. A ta dalej do Białej. Sama Baba to mała rzeczka, bez dopływu z kopalni będzie ledwo cieknąć.

Pełny zapis z posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej można znaleźć tutaj.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska