Nowy Sącz znalazł się w gronie 41 miast z całej Polski, które podpisały z Ministerstwem Rozwoju i Finansów porozumienie o elektromobilności. Zanim miasto zyska środki rządowe na flotę ekologicznych pojazdów, sądeckie MPK zakupi dwa autobusy elektryczne. O środki na wymianę taboru na bardziej przyjazny środowisku starają się także władze Limanowej.
- Nowe pojazdy to nie tylko wygoda dla ludzi, ale też jeden ze sposobów zmniejszenia smogu - zaznacza Wacław Zoń, wiceburmistrz Limanowej.
Na początek dwa
Pierwsze elektryczne autobusy, które w 2017 r. wyjadą na ulice Nowego Sącza posłużą do zdobycia doświadczenia w ich eksploatacji. Pozwolą też na zbudowanie i przetestowanie stacji doładowania.
- Porozumienie z ministerstwem otwiera nowe perspektywy na walkę o czyste powietrze - mówi wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech, który w stolicy podpisał dokument.
- Nowy Sącz staje się miastem pierwszego wyboru dla instytucji rządowych realizujących rozwój elektromobilności i komunikacji wykorzystującej nowoczesne pojazdy.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu nie zamierza biernie czekać na ekologiczną rewolucję przygotowywaną przez rząd.
- Musimy odnowić flotę przewozową i w najbliższych dniach składamy wniosek o fundusze europejskie na ten cel - zapowiada Andrzej Górski, prezes sądeckiego MPK.
Zabiega o pieniądze wspólnie z samorządem Starego Sącza, który u siebie szykuje wielki parking dla prywatnych aut, żeby ich właściciele zostawiali je i do Nowego Sącza jechali autobusami. To duża szansa na odkorkowanie ul. Węgierskiej, będącej jedną z trzech najbardziej obciążonych tras komunikacyjnych w Małopolsce.
Nowosądeckie MPK i starosądecki samorząd chcą zdobyć ponad 37 mln zł.
- Parking powstanie poniżej skarpy obok gimnazjum i internatu. Z rynkiem złączy go kładka nad ulicą - wskazuje Kazimierz Gizicki, wiceburmistrz Starego Sącza.
MPK chce kupić co najmniej 30 nowych autobusów, w tym dwa duże autobusy elektryczne. Te zostaną skierowane na trasę „siódemki”. Przy ul. Sucharskie- go powstanie dla nich stacja szybkiego ładowania akumulatorów.
Nie tylko autobusy
Do urzędu marszałkowskiego wpłynął także wniosek miasta Limanowa o dofinansowanie niskoemisyjnego transportu kwotą 11,3 mln zł.
W planach jest zakup nowoczesnych autobusów, budowa dworca i przystanków oraz trzech parkingów typu park&ride.
- Dworzec z będzie u zbiegu ulic Kopernika, Targowej i Źródlanej - wyjaśnia wiceburmistrz Wacław Zoń. Dodaje, że parkingi planuje przy ulicy: Zygmunta Augusta, Reymonta i Krakowskiej.