Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EkoMałopolska – intensywna praca na rzecz środowiska. A jej fundament to edukacja ekologiczna

Akcja specjalna Włącz ekoMyślenie
Obrady Dziecięcego Sejmiku EkoMałopolski - debata ekologiczna.
Obrady Dziecięcego Sejmiku EkoMałopolski - debata ekologiczna. Anna Kaczmarz
Programy ochrony środowiska, zwłaszcza na rzecz poprawy jakości powietrza, projekty angażujące mieszkańców, edukacja ekologiczna – to tylko niektóre z działań realizowanych w ramach projektu ekoMałopolska, który pełni kluczową rolę w prowadzeniu polityki ekologicznej Województwa Małopolskiego.

Jednym z fundamentów tego projektu jest edukacja ekologiczna. To w jej ramach w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbył się Dziecięcy Sejmik ekoMałopolski. Wzięli w nim udział uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni. Na kilka godzin wcielili się oni w role radnych i zasiedli w ławach sali plenarnej Sejmiku Województwa Małopolskiego, by debatować o ekologii.

Młodzież interesuje się ekologią

– Dziecięcy Sejmik ekoMałopolski okazał się spotkaniem bardzo ciekawym. Z jednej strony okazało się bowiem, że dzieci mają wiedzę ekologiczną wyniesioną ze szkoły. Chętnie rozmawiają o tych tematach i to je interesuje. Natomiast z drugiej strony wykazują empatię i rozumieją, że dbałość o środowisko jest czymś, co powinno być naturalnym nawykiem każdego z nas – podkreślił wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Zwrócił przy tym uwagę, iż Dziecięcy Sejmik ekoMałopolski wpisuje się w szeroko zakrojoną politykę Województwa Małopolskiego dotyczącą edukacji ekologicznej, która jest prowadzona na różnych poziomach, w tym m.in. w ramach wymienionego wcześniej programu ekoMałopolska. To intensywna praca na rzecz środowiska naturalnego Małopolski: liczne wydarzenia popularyzujące praktyki proekologiczne, akcje społeczne i projekty edukacyjne dla młodszych i starszych mieszkańców regionu.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK PODSUMOWUJĄCY DZIECIĘCY SEJMIK EKOMAŁOPOLSKI

Zobacz też relację z wydarzenia:

Wiele prośrodowiskowych projektów i działań

– Program ekoMałopolska realizuje przyjętą przez nas strategię rozwoju Małopolski do roku 2030. W ramach tego programu podejmujemy wiele prośrodowiskowych projektów i działań, które służą także zachowaniu naszego dziedzictwa przyrodniczego, bogactwa krajobrazu i przyrody. Wśród tych działań można wymienić choćby akcje sadzenia drzew czy dobrze już znaną Małopolanom cykliczną akcję „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Realizujemy również akcje współfinansowane z projektów LIVE, które poprzez edukację budzą świadomość odpowiedzialności za nasze środowisko naturalne – wymienia wicemarszałek Józef Gawron.

Prócz akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!” warto również wymienić wielką akcję edukacyjno-ekologiczną „Czyste Tatry”, która jest organizowana już od 2012 roku. Odbywa się zawsze na początku wakacji w Zakopanem i Tatrach – ekoMałopolska towarzyszy akcji od kilku lat.

Ponadto zapewnia wsparcie proekologicznych w trybie małych grantów. Wakacyjne proekologiczne spotkania kulturalno-edukacyjne „Piękne kwiaty, piękna Ziemia” w Nowym Sączu, Gorlicach i Krakowie, „Artystyczna EKO czerwcówka DZIECIOM”, czyli cykl czterech pikników w czterech sołectwach gminy Raba Wyżna, projekty „Sadzimy zieleń – warsztaty ekologiczne” czy „Gramy w zielone!” – to tylko niektóre z wielu inicjatyw ekologicznych.

EkoMałopolska – intensywna praca na rzecz środowiska. A jej fundament to edukacja ekologiczna
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska