Jednym z fundamentów tego projektu jest edukacja ekologiczna. To w jej ramach w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbył się Dziecięcy Sejmik ekoMałopolski. Wzięli w nim udział uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni. Na kilka godzin wcielili się oni w role radnych i zasiedli w ławach sali plenarnej Sejmiku Województwa Małopolskiego, by debatować o ekologii.
Młodzież interesuje się ekologią
– Dziecięcy Sejmik ekoMałopolski okazał się spotkaniem bardzo ciekawym. Z jednej strony okazało się bowiem, że dzieci mają wiedzę ekologiczną wyniesioną ze szkoły. Chętnie rozmawiają o tych tematach i to je interesuje. Natomiast z drugiej strony wykazują empatię i rozumieją, że dbałość o środowisko jest czymś, co powinno być naturalnym nawykiem każdego z nas – podkreślił wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.
Zwrócił przy tym uwagę, iż Dziecięcy Sejmik ekoMałopolski wpisuje się w szeroko zakrojoną politykę Województwa Małopolskiego dotyczącą edukacji ekologicznej, która jest prowadzona na różnych poziomach, w tym m.in. w ramach wymienionego wcześniej programu ekoMałopolska. To intensywna praca na rzecz środowiska naturalnego Małopolski: liczne wydarzenia popularyzujące praktyki proekologiczne, akcje społeczne i projekty edukacyjne dla młodszych i starszych mieszkańców regionu.
ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK PODSUMOWUJĄCY DZIECIĘCY SEJMIK EKOMAŁOPOLSKI
Zobacz też relację z wydarzenia:
Wiele prośrodowiskowych projektów i działań
– Program ekoMałopolska realizuje przyjętą przez nas strategię rozwoju Małopolski do roku 2030. W ramach tego programu podejmujemy wiele prośrodowiskowych projektów i działań, które służą także zachowaniu naszego dziedzictwa przyrodniczego, bogactwa krajobrazu i przyrody. Wśród tych działań można wymienić choćby akcje sadzenia drzew czy dobrze już znaną Małopolanom cykliczną akcję „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Realizujemy również akcje współfinansowane z projektów LIVE, które poprzez edukację budzą świadomość odpowiedzialności za nasze środowisko naturalne – wymienia wicemarszałek Józef Gawron.
Prócz akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!” warto również wymienić wielką akcję edukacyjno-ekologiczną „Czyste Tatry”, która jest organizowana już od 2012 roku. Odbywa się zawsze na początku wakacji w Zakopanem i Tatrach – ekoMałopolska towarzyszy akcji od kilku lat.
Ponadto zapewnia wsparcie proekologicznych w trybie małych grantów. Wakacyjne proekologiczne spotkania kulturalno-edukacyjne „Piękne kwiaty, piękna Ziemia” w Nowym Sączu, Gorlicach i Krakowie, „Artystyczna EKO czerwcówka DZIECIOM”, czyli cykl czterech pikników w czterech sołectwach gminy Raba Wyżna, projekty „Sadzimy zieleń – warsztaty ekologiczne” czy „Gramy w zielone!” – to tylko niektóre z wielu inicjatyw ekologicznych.

