Projekt przewodnika miejskiego Facebooka został zrealizowany do tej pory w kilku miastach Europy m.in.: w Lizbonie, Oslo, Sankt Petersburgu i Kopenhadze. Pierwszym polskim miastem, w którym został wydany taki przewodnik jest Kraków, a jego tematem jest gastronomia i kulinarna strona miasta. Wynika to z faktu, że Kraków, jako pierwsze miasto, otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej w roku 2019. Tytuł ten został przyznany przez Europejską Akademię Gastronomiczną.
- To dzięki ciężkiej pracy restauratorów i wspólnym zabiegom dla podnoszenia jakości naszych usług uzyskaliśmy zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej - mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.
Kraków pierwszym polskim miastem z przewodnikiem Facebooka
Kraków, jako pierwsze polskie miasto, został wybrany przez Facebooka dla wydania miejskiego przewodnika, którego tematem są krakowskie kulinaria. Jest to przewodnik tym cenniejszy, że nie jest pisany przez zawodowych krytyków kulinarnych, ale przez społeczność Facebooka.
- Ten przewodnik to przystępna forma zapoznania się z bogactwem branży gastronomicznej, mapa drogowa po miejscach z każdej półki, które wyróżnia wysoka jakość obsługi, kreatywność w propozycjach menu, jakość produktów, dbałość o serwis, twórcze interpretowanie dziedzictwa – mówi Elżbieta Kantor Dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.
Cztery grupy Facebookowe
W przygotowanie przewodnika zaangażowały się cztery znane Facebookowe grupy kulinarne z Krakowa: Krakowskie Wieści Spożywcze, Krakowscy Foodies/Jedlingi w Krakowie, Weganie i wegetarianie Kraków, Krakowska Kooperatywa Kawowa. To właśnie ich członkowie rekomendują na łamach przewodnika miejsca, które zdaniem ich społeczności są warte odwiedzenia. Opowieść została podzielona na sześć rozdziałów: Kuchnia Polska, Chodźmy jeść, Roślinny Kraków, Kawa i Ciastko, Pod chmurką i Imprezy kulinarne.
- Do grup na Facebooku należy dziś ponad 1,4 miliarda ludzi na całym świecie. Każda z nich integruje ludzi wokół rzeczy dla nich ważnych i choć działają on-line, to ich wpływ i aktywność często wychodzą poza sieć. Może to być wspólna gra w piłkę, spotkania świeżo upieczonych mam, wspólne zawody grup wędkarskich, czy poznawanie nowych smaków i miejsc na gastronomicznej mapie miasta, do czego zachęcamy wspólnie z grupami zaangażowanymi w przygotowanie przewodnika - zaznacza Robert Bednarski, Country Director CEE w Facebooku.
Redakcją przewodnika zajęła się Magda Wójcik - założycielka grupy Krakowskie Wieści Spożywcze, pomysłodawczyni największego krakowskiego festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest! oraz autorka opracowania o dziedzictwie kulinarnym Krakowa. Za jego wydanie, kreację oraz skład odpowiadała Fundacja Sztuk Wizualnych.
Pierwszy nakład to 10 000 egzemplarzy dystrybuowanych w Punktach InfoKraków oraz w wybranych restauracjach i kawiarniach. Dostępna jest również wersja internetowa przewodnika pod adresem: https://cityguides.fb.com/.
WIDEO: Trzy Szybkie
- Pol'and'Rock Festival tuż-tuż. A tak wyglądały kiedyś Przystanki Woodstock!
- Tak wyglądał Kraków u schyłku II wojny światowej [GALERIA]
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- Jak odpoczywają piłkarze Wisły? [PRYWATNE ZDJĘCIA]
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
