Fenomenalna Ropek z rekordem Europy!

Andrzej Mizera
Tarnowianka Edyta Ropek miała bardzo dobrą końcówkę sezonu w Pucharze Świata
Tarnowianka Edyta Ropek miała bardzo dobrą końcówkę sezonu w Pucharze Świata fot. archiwum
Edyta Ropek zakończyła sezon w znakomitym stylu. Tarnowianka zwyciężyła w finałowej edycji Pucharu Świata 2010 we wspinaczce sportowej w chińskim Huaiji. Przy okazji ustanowiła nowy rekord Europy na dystansie 15 metrów IFSC Speed Record Wall z czasem 9,76 sekundy.

Fenomenalny start Edyty w Chinach to znakomite zakończenie tegorocznych zmagań pucharowych. Polka w zeszłym miesiącu obroniła tytuł mistrzyni Europy. Teraz ponownie okazała się najlepsza. Uczyniła to w stylu niepozostawiającym żadnych wątpliwości. W finałowym biegu pokonała aktualną mistrzynię i rekordzistkę świata Chinkę Cuilian He oraz ustanowiła nowy rekord Europy. Dotychczasowy należał do Rosjanki Kseni Aleksiewej i wynosił 9,93 sekundy.

Gwiazdy sportu zeszły do krakowskiego podziemia

Tarnowianka od samego początku rywalizacji w Huaiji prowadziła, uzyskując w eliminacjach najlepszy czas - 10,14 sekundy. W półfinale trafiła na Chinkę Xunhua Pan, z którą zwyciężyła stosunkiem czasów 9,79 do 10,23 sekundy. W biegu o złoty medal przyszło jej rywalizować z mistrzynią świata Cuilian He.
W bardzo wyrównanym biegu o zwycięstwie zdecydowały ostatnie metry i ruch do wyłącznika pomiaru czasu, Edyta zwyciężyła z czasem 9,76 do 9,81 sekundy, i przewagą zaledwie 5 setnych sekundy!
- To były dla mnie naprawdę trudne zawody, męcząca podróż i problemy z dietą podczas pobytu tu w Huaiji. Jestem bardzo szczęśliwa z zajętego miejsca, tym bardziej że w finale zmierzyłam się z najszybszą zawodniczką świata i zwyciężyłam. Udało mi się również utrzymać wysoką formę, którą wypracowałam na mistrzostwa Europy. To jest dla mnie wymarzone zakończenie sezonu - mówił Ropek.

Zawody w Azji należą do jednych z najtrudniejszych na świecie ze względu na długą podróż i problemy z aklimatyzacja. Edycie do tej pory tylko raz udało się stanąć na podium azjatyckich zawodów pucharowych. Stało się to w 2005 roku w Szanghaju. Wtedy wywalczyła brązowy medal. W tym roku podczas startów w chińskim Xining i koreańskim Chuncheon zajmowała odpowiednio czwarte i piąte miejsce, borykając się jednocześnie z problemami zdrowotnymi.

Zawodniczka Tarnovia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2010 z 451 punktami zajęła 3. miejsce, na 2. pozycji uplasowała się Ksenia Aleksiewa z Rosji z 460 punktami na swoim koncie, zwyciężyła jej rodaczka Julia Lewoczkina mająca 461 punktów.

W klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Stanisław Kokorin z Rosji (455 pkt), przed swoim rodakiem Jewgienim Wajczekowskim (437 pk.) i Czechem Liborem Hrozą (416 pkt). Łukasz Świrk z 200 punktami uplasował się na 8. miejscu.

Reprezentacja Polski zajęła bardzo dobre 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2010 w konkurencji na czas z 1038 punktami! Uległa jedynie reprezentacjom Chin (1314 pkt) i Rosji (2506 pkt), wyprzedziła zaś 15 innych reprezentacji.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Powiat dąbrowski: łupili sprzęt AGD, są już w rękach policji