Na tegoroczny festiwal do Zakopanego przyjechały zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie grupy wytypowane przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zbyrcok z Juszczyna (Beskid Makowski), Istebna z Istebnej (Beskid Śląski), Lachy z Nowego Sącza oraz Regle z Poronina.
Najważniejszym elementem festiwalu był konkurs zespołów. Każdego roku startują one w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, artystycznej opracowanej i stylizowanej. W każdej kategorii do zdobycia były złota, srebrna i brązowa ciupaga. Wraz z najważniejszą – złotą ciupagą – zwycięski zespół otrzymał nagrodę pieniężną, w tym roku w wysokości 8 tys. zł.
W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej Złota Ciupagę przypadła zespołowi „Istebna” z Polski. Srebrną ciupagę otrzymał zespół „Dyado Dragoi” z Bułgarii.
Z kolei Brązowe Ciupagi zdobyły ex aequo dwa zespoły – „Regle” z Poronina, a także zespół „Zbyrcok” z Juszczyna.
W kategorii folkloru artystycznie opracowanego Złota Ciupaga powędrowała do zespołu „Cununa Apusenilor” z Rumunii, srebrną zdobył zespół „Lachy” z Nowego Sącza, a brązową - zespół „Koco Racin” z Macedonii Północnej,
W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej Złotą Ciupagą nagrodzony został zespół „Prnjavor” z Serbii, a srebrną zdobył zespół „Anatolian Folklor Foundation” z Turcji. Brązowej ciupagi nie przyznano – z uwagi na fakt, że w tej kategorii startowały jedynie dwa zespoły.
Wyróżnieniem w postaci Parzenicy Góralskiej nagrodzone zostały trzy zespoły. Parzenica trafiła do zespołu „Piva” z Czarnogóry – za kunsztowne przedstawienie archaicznych form tradycji i kultury słowno-muzycznej. Wyróżnienie to dostał także zespół „Tysmenychanka” z Ukrainy – za żywiołową prezentację folkloru tanecznego i bogate stroje. Z kolei Włoski zespół „Triscele” zostali wyróżnieni za naturalną ekspresję i spontaniczność w zakresie muzyki i tańca.
Przyznano także Honorową Nagrodę im. Jeana Rocha. Otrzymał ją zespół „Piva” z Czarnogóry – za wiernie odtworzenie obrzędów, ich mistycznego znaczenia oraz za archaiczny śpiew. Z kolei nagrodę im. prof. Romana Reinfussa – przyznawaną tylko dla zespołów z Polski – otrzymał zespół „Regle” z Poronina.
W tym roku po raz pierwszy przyznano także nagrodę w wysokości 6000 tys. zł ufundowaną przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Była ona adresowana do polskiego zespołu, a przyznawana za wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz. W tym roku nagroda trafiła do zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna.
- Gratuluję wszystkim zespołom, które wzięły udział w festiwalu. Wszyscy tańczyli i śpiewali pięknie. Jesteśmy pełni podziwu dla pracy, którą włożono w przygotowanie programu w tych ciężkich pandemicznych czasach – powiedziała Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
