Warsztaty to wydarzenia towarzyszące, które odbywają się w wiosce festiwalowej na dolnej Równi Krupowej. Rozpoczęły się od rana i od razu zgromadziły sporo osób zainteresowanych łapawicami.
- Łapawice góralskie to rękawice. Kiedyś były rozchwytywane, w czasach gdy nie było sklepów odzieżowych i internetu, by sobie taki towar zamówić. Wtedy każdy radził sobie jak mógł. Główne używane były w zimie przy obróbce drzewa, przy wyrębie lasu, czy przy zwierzętach. Używali ich także fiakrzy – mówiła Kornelia Słodyczka z Gubałówki, która prowadziła warsztaty.
Łapawice tka się na specjalnej drewnianej formie. Jedynie kciuk jest dorabiany na szydełku. - Moim zdaniem tkane łapawice są lepsze niż robione na szydełku. One są mocno zbijane, a materiał jest grubszy – mówiła Kornelia Słodyczka.
Wyrób łapawic to nie jest łatwa sprawa. By zrobić jedną parę, potrzeba ok. dwóch tygodni.
W poniedziałek także rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. - To konkurs, w którym występują muzyki poszczególnym zespołów biorących udział w festiwalu, soliści, a także grupy śpiewacze. Nie ma tam tańców, ale muzyka i śpiew – wyjaśnia Katarzyna Lassak „Helios” jednak z konferansjerek tegorocznego festiwalu.
Popołudniami zaś – aż do środy – odbywają się koncerty konkursowe. Festiwal zakończy się w czwartek 24 sierpnia. Wówczas odbędzie się koncert finałowy, w czasie którego rozdane zostaną nagrody.
Festiwal Folkloru w Zakopanem. Koncert inauguracyjny otworzy...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]