FLESZ - Znajomość angielskiego – Polska spadła w rankingu

Organizatorzy festiwalu, czyli Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Wydawnictwo Czarne, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury mają już na problemy z brakiem dofinansowania sprawdzone rozwiązanie. Zostało ono z wielkim powodzeniem przetestowane w 2019 roku.
Mowa oczywiście o akcji crowdfundingowej, czyli sposobie finansowania opartym o hojność społeczności zorganizowanej wokół jakieś wydarzenia.
- Jeszcze przed startem kampanii mieliśmy na festiwal 20 tysięcy złotych – mówi Joanna Kalisz-Dziki, dyrektor gorlickiej biblioteki. - Ta kwota została umieszczona w planie finansowym biblioteki, gdy konstruowano budżet Gorlic. Oczywiście na zorganizowanie festiwalu w takim zakresie, jaki zaplanowaliśmy jest to zdecydowanie za mało - dodaje.
W tej chwili organizatorzy mają do dyspozycji 30 tysięcy, bo dodatkowe pieniądze już zadeklarowały władze Gorlic. Swoje wsparcie zaoferowało też Czeskie Centrum i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, W ramach kampanii prowadzonej na portalu zrzutka.pl organizatorzy chcą zebrać jeszcze co najmniej 50 tysięcy. Na koncie (środa, 14 lipca) było już ponad 40 tysięcy złotych.
- Wyliczyliśmy, że te pieniądze wystarczą nam na zorganizowanie pięciodniowego spotkania z literaturą - opowiada szefowa biblioteki. - Każda dodatkowa złotówka powyżej zakładanego przez nas minimum to dodatkowe wydarzenia i kolejne wspaniałe spotkania - dodaje
7. Festiwal im. Zygmunta Haupta zaplanowany od 22 do 26 września, oczywiście w Gorlicach. Te pięć dni wypełnionych będzie co najmniej 20 spotkaniami. Do Gorlic zawitają autorki i autorzy, by w czasie kameralnych spotkań zaprezentować swoje literackie utwory i jak zawsze w czasie festiwalu również siebie.
- Festiwal chcemy zrealizować w formule hybrydowej, czyli łączącej niebiletowane spotkania odbywające się stacjonarnie z bezpłatnymi transmisjami online, które w roku ubiegłym cieszyły się dużym zainteresowaniem - mówi Joanna Kalisz-Dziki. - Wszystkie będą odbywać się w Gorlickim Centrum Kultury. Tam również odbędzie się festiwalowe czytanie Haupta. Prozę bohatera festiwalu usłyszymy w tym roku w interpretacji Marka Kondrata - zachęca.
Każdy ktoo swoim groszem wesprze festiwal, dostanie coś w zamian, a lista tych nagród jest upubliczniona na stronie, gdzie prowadzona jest zbiórka funduszy, czyli www.zrzutka.pl/4vgs2w.
- Nagrody, które tak naprawdę są naszym wyrazem wdzięczności dla wpłacających są bardzo różne - mówi dyrektorka biblioteki. - Może to być choćby podziękowanie drogą mailową. Mamy też specjalne festiwalowe pocztówki z autografem Andrzeja Stasiuka, dyrektora artystycznego. Dla koneserów są zestawy win wybranych przez Marka Konrada i jeden wyjątkowy prezent, to kolacja z Andrzejem Stasiukiem i Moniką Sznajderman w Wołowcu – dodaje.
Założyciele wydawnictwa Czarne ugotują coś specjalnego i dla uczestników przygotują też specjalne książkowe prezenty z autografami autorów.