Aby z roku na rok śmieci było coraz mniej
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego już po raz drugi zorganizował akcję „Posprzątaj z nami Małopolskę!". Ma ona zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych – w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.
Podczas tegorocznej edycji w wielu miejscach województwa małopolskiego organizowano akcję sprzątania, podczas których zebrano kilka to śmieci, wśród których nie brakowało porzuconych w lasach odpadów wielkogabarytowych, czy stert zużytych opon.
Finał akcji odbył się na terenie gminy Lipnica Murowana, gdzie uczniowie lokalnych szkół, a także nauczyciele, samorządowcy i pracownicy różnych instytucji wyruszyli w teren z workami na śmieci, aby oczyścić piękne tereny zielone z porzuconych przez ludzi odpadów.
- Za rok na pewno powtórzymy tę akcję. Miejmy nadzieję, że za każdym razem jej efekty w postaci ton zebranych odpadów będą coraz mniejsze. O to się cały czas staramy - mówił podczas piątkowego finału akcji Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski.
Barwny marsz najmłodszych
Głównym miejscem wydarzeń finału akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!" był plac obok Wiejskiego Domu Ludowego „Kasztan” w Lipnicy Dolnej. Czekało tam wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mogły spróbować swoich sił na ściance do ćwiczenia precyzji strumieniem wody, którą przygotowała miejscowa jednostka OSP, był także elektryczny strażacki melex, którym można się było przejechać.
Dzieci z lipnickiego przedszkola przebrane w stroje w kolorach ziemi, maszerowały też z transparentami i hasłami: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” lub „Polaku młody, nie marnuj wody”.
Podczas wydarzenia można było również zaglądnąć do licznych stoisk reprezentowanych przez różne stowarzyszenia i instytucje. W Lipnicy pojawili się m.in. przedstawiciele Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, zespołu PROJEKTU LIFE-IP EKOMALOPOLSKA oraz zespołu EkoMałopolski.
Nie zabrakło też warsztatów, konkursów, quizów i zabaw dla młodszych i starszych. Każdy mógł się dowiedzieć jak zbudować budki dla ptaków i owadów oraz jak stworzyć instrumenty muzyczne z odpadów. Na stoisku Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można było porozmawiać z ekodoradcą, a u Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej skosztować pysznych smakołyków.
Wydarzeniu patronowała "Gazeta Krakowska" i "Dziennik Polski".
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto mieszkańcy Tarnowa i regionu, którzy zabłysnęli talentem w telewizyjnych show
- Dwór Sanguszki pod Tarnowem to ruina. Gmina chce zmienić jego oblicze
- Najwyżej oceniane parafie z Tarnowa, Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej w Google
- Tak kiedyś wyglądał Tarnów! Niektórych budynków już nie ma lub przeszły duże zmiany
- W tych restauracjach w Tarnowie zjesz dwudaniowy obiad za nie więcej niż 32 złote
Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej
