https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Fort „Łapianka” pięknieje - miasto dostało dofinansowanie

Bartosz Dybała
Fort „Łapianka” powraca do czasów swojej świetności. Miasto dostało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości 3 122 891,89 zł. Jest to zwrot poniesionych kosztów wykonania projektu, adaptacji i rewitalizacji historycznej części fortu. Pieniądze pozwolą również na dokończenie prac w zakresie zagospodarowania całego terenu.

Zlokalizowany przy ul. Fortecznej 28 w Krakowie obiekt to fort pancerny usytuowany aktualnie w terenie zadrzewionym z zachowanymi formami ziemnych umocnień oraz obiektami kubaturowymi. Całość wpisana jest do rejestru zabytków. W 2015 r. powstała dokumentacja budowlana i wykonawcza do zadania „Utworzenie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie” w zakresie remontu istniejącego fortu, tj. projekt „Przebudowa i remont konserwatorski zachowanych części Fortu nr 52a »Łapianka« zlokalizowanego na dz. nr 576/4 obręb 68 Podgórze przy ul. Fortecznej 28 w Krakowie wraz z budową wewnętrznej instalacji elektrycznej”.

Zarząd Budynków Komunalnych od kilku lat prowadzi prace rewitalizacyjne na terenie obiektu. W 2015 r. zrealizowany został - przy wsparciu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - częściowy remont konserwatorski historycznego obiektu wraz z jego adaptacją na cele muzeum i centrum. Wykonano m.in. zewnętrzną otworową ślusarkę i stolarkę, remont zewnętrznej galerii i elewacji, roboty zewnętrzne dachu, rozbiórki wewnętrzne betonów, cegieł i stali, instalacje elektryczne i zasilanie kablowe. Dodatkowo w 2015 r. została wykonana aktualizacja inwentaryzacji zieleni (wycinka, pielęgnacja, dosiewy oraz nasadzenia i kompozycja).

Pod koniec czerwca zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel spotkał się z przedstawicielami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ZHP Chorągwi Krakowskiej, hufcem ZHP Kraków Podgórza, a także przedstawicielami inwestora i zarządcy – ZBK, projektanta i biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Spotkanie było poświęcone dotychczasowym działaniom miasta oraz przedstawione zostały dalsze plany dotyczące nieruchomości.

– W 2018 roku mieszkańcy będą mieli okazje zobaczyć odnowiony fort. W maju odbędzie się pierwsza wystawa przedstawiająca historię ruchu harcerskie, której organizatorem będzie Muzeum Historyczne – zapowiedział Tadeusz Trzmiel.

Kraków złożył także wniosek o dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na projekt oraz budowę nowego budynku na przedpolu istniejącego bloku koszarowego.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
TomekKRK
Jak można mówić o zwrocie, jeśli wykonano taką fuszerkę??? Było ostatnio sporo zdjęć w prasie: łuszcząca się farba, odłażąca papa, rdza na oryginalnych elementach. Może Pan Redaktor by się wybrał na fort i zobaczył jak to wygląda, a nie pisał bzdur, że fort "pięknieje". Tym remontem to prokuratura powinna się zająć.
k
kra
Taaa.... wraca do świetności!!! Poprzez wybudowanie na forcie budynku na cele muzealne nastapi degradacja fortu. Jak jest wpisany do rejestru zabytków to kto wydał zgodę na jego niszczenie poprzez współczesną zabudowe.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska