- W dzierżawionym obiekcie dopuszcza się funkcję muzealną (na powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia kaponiery), dydaktyczną, kulturalną, turystyczną, rekreacyjną, ekspozycyjną (związaną z wymienionymi rodzajami działalności), sumarycznie w zakresie nie mniejszym niż 50 procent powierzchni obiektów kubaturowych - informują krakowscy urzędnicy.
W forcie Mogiła dopuszczalna jest także funkcja komercyjna – w tym handlowa i usługowa, w zakresie nie większym niż 50 procent powierzchni użytkowej obiektów kubaturowych, przy czym powierzchnia handlowa nie może przekraczać 10 procent powierzchni przeznaczonej na działalność komercyjną.
14 lipca nieruchomość została udostępniona osobom zainteresowanym jej wydzierżawieniem. Podczas dnia otwartego można było zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.
Przetarg odbędzie się 11 sierpnia, o godz. 10.00 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16. Wywoławczy roczny czynsz dzierżawny wynosi 3,7 tys. zł.
Historia fortu Mogiła
W latach 1895-96 wbudowany został niewielki fort międzypolowy do obrony bliskiej, jako element trzeciego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków. Jego zadaniem w układzie obronnym Twierdzy była ochrona traktu sandomierskiego i skarpy wiślanej w Mogile oraz ochrona przedpola szańca "Wanda" wraz z kontrolą doliny Wisły.
Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony większości wyposażenia pancernego - oprócz bramy. Jako najbardziej kompletny przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków warty jest zachowania - podkreśla ZBK. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków.
W latach 2009-2020 fort przeszedł częściowy remont, podczas którego został odtworzony jego pierwotny wygląd zewnętrzny, uzupełniono wyposażenie pancerne elewacji bloku koszar. Całość założenia obronnego zabezpieczono przeciw zamakaniu z fundamentów i od stropu. Wnętrze zostało oczyszczone i przywrócono drożność wentylacji, zamontowano nowoczesną stolarkę okienną. Dzięki tym zabiegom zabudowania są suche. Prace finansowane były ze środków gminy Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
