Kraków, znany w języku jidysz jako Kroke, był miejscem do życia dla żydowskiej społeczności przez przeszło 750 lat. Mimo Holocaustu, który przeżyło niewielu z 60 tys. Żydów zamieszkujących miasto przed wojną, a także powojennej emigracji, wciąż żyje tu ortodoksyjna społeczność żydowska. Dziś bardzo nieliczna.
Wystawa „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie” jest wynikiem projektu prowadzonego przez fotografkę od 2008 roku. W ciągu tych lat Agnieszka Traczewska stworzyła unikalny zbiorowy portret społeczności podczas obchodów świąt żydowskich, modlitw w synagodze, prywatnych wydarzeń w domach rodzinnych, a także rytuałów związanych z zachowaniem zasad koszerności czy obchodów Szabatu.
„Agnieszka Traczewska prezentuje intymne wejrzenie w światopogląd ortodoksyjnych Żydów, których życie podporządkowane jest nakazom religijnym i duchowej tradycji” – zapowiada najnowszą ekspozycję Muzeum Galicja.
Temat świata ortodoksyjnych Żydów towarzyszy fotografce w jej artystycznej drodze od dawna, jej pierwszy album fotograficzny, „Powroty / Returns” prezentuje temat chasydzkich pielgrzymek do grobów wielkich cadyków w Polsce, kolejny „Wskrzeszony Świat /A Rekindled World” jest z kolei panoramą odrodzonego ultraortodoksyjnego życia na czterech kontynentach. Najnowszy - „Kroke” to rezultat piętnastu lat towarzyszenia ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w jej rodzinnym Krakowie.
Wystawa potrwa do 4 lutego 2024 roku.
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
