https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fryzjerzy i kosmetyczki, to zawody dla ludzi z pasją. Są wśród nich prawdziwi artyści i mistrzowie

Monika Pawłowska
Mistrzowie urody, czyli osoby dbające o urodę innych ludzi z pasją oddają się swojemu zajęciu
Mistrzowie urody, czyli osoby dbające o urodę innych ludzi z pasją oddają się swojemu zajęciu Fot. Piotr Krzyżanowski
Niczym grzyby po deszczu rośnie liczba nowo otwartych salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a pracodawcy tej branży chętnie zatrudniają nowych pracowników. Wymagają jednak od nich zaangażowania, ciągłego kształcenia się i pasji do pracy.

Sprawdziliśmy, jak w naszym regionie rozwija się rynek zakładów fryzjerskich i studiów urody. Okazuje się, że mieszkańcy Małopolski zachodniej bez względu na wiek i płeć coraz chętniej korzystają z usług kosmetyczek, stylistów, fryzjerów i kosmetologów. To sprawia, że powstaje coraz to więcej miejsc, w których fachowcy zrobią nas „na bóstwo” od stóp do głów.

Zobacz listy kandydatów i wyniki

- Paniom, a coraz częściej i panom teraz nie wypada nie dbać o siebie - mówi Zofia Wanat, dyrektor Zespołu Szkół w Andrychowie, która szkoli najlepszych fryzjerów w regionie. - Nie wystarczy sama kreacja. By dobrze wyglądać, trzeba się oddać w ręce fryzjera, kosmetyczki, a czasem nawet wizażysty. To wszystko teraz jest na topie - dodaje.
Fachowców w kraju nam nie brakuje. - Polskie fryzjerstwo jest na najwyższym poziomie, o czym świadczą medale przywiezione z mistrzostw świata w Seulu - wyjaśnia Zofia Wanat. - Potencjał jest również w naszych uczennicach. Jedna z nich już w drugiej klasie otrzymała propozycję pracy w Londynie - dodaje z dumą.

Nie dziwi więc rosnąca liczba otwieranych salonów fryzjerskich czy wręcz studiów urody. Trafiają tam nie tylko osoby z kwalifikacjami zawodowymi, ale również pasjonaci zawodu.
- Mam dziewczynę po Akademii Wychowania Fizycznego, która powinna uczyć dzieci w szkole, a jest świetną kosmetyczką - opowiada kosmetolog Joanna Moskała, właścicielka Krainy Piękności „Joanna” w Oświęcimiu. - Znam więcej takich osób, które nie pokończyły szkół w tym zawodzie, a są znakomici w tym, co robią - dodaje.

Jej zdaniem, najważniejsza w tym, jak w każdym innym fachu, jest pokora i pracowitość.
- Zdolności manualne są bardzo ważne, wiedzę można zdobyć na kursach, ale kiedy człowiek nie chce się rozwijać i nie kocha ludzi, to nigdy nie będzie dobrym pracownikiem - twierdzi Joanna Moskała. - Najważniejsze w tej branży jest, żeby każdy się rozwijał i robił to, co lubi. Jeden świetnie czesze koki, inny robi farbę, a ktoś sprząta. I niech się w tym realizuje - śmieje się kobieta.

Zdaniem właścicieli oświęcimskich salonów, znaleźć dobrego pracownika, to prawdziwa sztuka.

Pracodawcy a pracownicy

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu znaleźliśmy siedem ofert pracy dla fryzjerów damsko-męskich. To w większości umowy na okres próbny, jedna z ofert proponuje umowę o pracę na czas określony i jedna na pół etatu. Proponowane zarobki są niskie - ok. 2 tys. zł brutto. W pośredniaku są też dwie oferty pracy dla kosmetyczek - stylistek paznokci.

Podobnie jest w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wadowicach. Ofert pracy nie jest wiele. Jednak nie dlatego, że fryzjerzy i kosmetyczki nie są potrzebne, tylko tych najbardziej pożądanych - z doświadczeniem, nie szuka się przez pośredniaki. Ich się „podkupuje”. Tylko początkujących można znaleźć przez PUP-y.

Pracodawcy oczekują od pracowników zaangażowania, udziału w szkoleniach, a nawet konkursach. - Dyplomy wiszące na ścianach podnoszą prestiż każdego salonu - mówi Zofia Wanat. - Można być rzemieślnikiem, wyćwiczonym w swoim zawodzie, a można być kreatywnym artystą. Dla wszystkich jest miejsce i każdy z nich ma klientów - dodaje.

Nowe trendy

Fryzjerstwo szybko się rozwija i musi podążać za trendami. Ważne jest, by fryzjerzy śledzili nowinki, szkolili się i potrafili doradzić, poprawiając nam urodę i dobre samopoczucie. Podobnie kosmetyczki. Kosmetologia rozwija się równie szybko. Powstają coraz to nowsze metody upiększające i pielęgnujące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
paktus
Beauty Lux - potwierdzam. Oni nas nauczyli zawodu i pomogli wszystko opanować, ale fakt - żeby to wszystko zrozumieć, pojąć, trzeba temu trochę poświęcić. Moje zdanie jest takie, że szkolenia wymagają ciągłej pracy - nie da się tego inaczej przeskoczyć. Ale nad tym wszystkim trzeba solidnie popracować.
k
kancze
Beauty lux robi zawodowe szkolenia z tego zakresu i tym właśnie warto się zainteresować, jeśli chcecie pracować w tym zawodzie. Ogólnie - u nich te szkolenia są naprawdę mega, mega konkretne. Czy proste? Na pewno nie, raczej wymagające, ale macie np. 120h na wizaż, podczas którego przerabiacie wszystkie zagadnienia, całość kończycie egzaminem. Pracujecie na porządnych kosmetykach. I z czegoś takiego dopiero realnie można coś wyciągnąć.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska