Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Fundacja nominowana przez szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu
Nominację Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau do nagrody IPN zgłosił Wojskowy Komendant Uzupełnień w Oświęcimiu, a obecnie Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Zbigniew Pustułka. Kapituła Nagrody, której przewodniczył prezes IPN dr Karol Nawrocki oceniła wysoko jej działalność i przyznała nagrodę "Świadka Historii".
- Ta nagroda jest dla nas bardzo ważna z uwagi na to, że od lat wkładamy wiele wysiłku i pracy w to, by przybliżyć nieznaną historię funkcjonowania kompleksu obozowego KL Auschwitz – podkreśliła Agnieszka Molenda-Kopijasz, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Jednocześnie dodała, że to szczególne wyróżnienie jest również dedykowane tym wszystkim wspaniałym ludziom, którzy wspierają i współpracują z fundacją. - To dla nas ważne, aby pamiętać o miejscach, w których więźniowie KL Auschwitz nie tylko doświadczali cierpienia i okrucieństwa, ale tracili życie. Są to miejsca – podobozy znajdujące się poza obecnym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
RATUJĄ OD ZAPOMNIENIA
Dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN przekazując odznaczenie zaznaczył, że w polskiej historii jest jeszcze wiele spraw do opisania, udokumentowania, spopularyzowania. – Jest ich tak dużo, że aby te zadania zrealizować, ważna jest działalność osób i instytucji, których praca jest zbieżna z misją IPN - powiedział dr Mateusz Szpytma.
Ratują od zapomnienia miejsca związane z historią KL Auschwitz
Fundacja podkreśla, że bardzo zależy jej na ocaleniu tych różnych zapomnianych miejsc związanych z historią KL Auschwitz.
- Nie poddajemy się niczemu i nikomu – mówi Dagmar Kopijasz, członek Rady Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau została powołana w 2013 r. w celu ratowania przedmiotów będących obecnie w rękach osób prywatnych a związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami. Opiekuje się miejscami pamięci na terenach nie wchodzących w obszar Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wielka woda wiele razy zalewała Kęty. Niosła strach i zniszczenie
- Świąteczne ozdoby do kupienia na targowisku w Oświęcimiu
- Działki budowlane w Oświęcimiu i okolicy. Poznajcie oferty
- Mateusz Olszak i Zuzanna Basak mistrzami świata w tańcu Latin Show!
- Sezon dla morsów w Zatorze i Oświęcim rozkręcił się na całego
- Rozpoczęto zbiórkę dla 5-letniej Mii, córki zamordowanej Pameli Sz. z Oświęcimia
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
