Pierwsza część Galerii Wieliczka - pawilon marketu budowlanego Leroy Merlin otwarto w listopadzie 2019 roku. Tak samo wiadukt nad trasą krajową 94, drogi dojazdowe, chodniki, parkingi itp. bez których nie było mowy o powstaniu obiektu handlowego na Polach Półchłopka (taką klauzulę wpisano do pozwolenia na budowę dla inwestycji).
Otwarcie drugiego, właściwego budynku Galerii Wieliczka, nazwanego - Centrum Handlu Zdrowia i Usług zapowiadano na 2020 rok, a potem na rok 2021. Jednak finalnie, zamiast otwarcia nastąpiło zawieszenie robót budowlanych (w grudniu 2020), spowodowane najpierw, jak wtedy tłumaczono - okresem zimowym, a potem trudnościami w kontynuowaniu inwestycji związanymi z pandemią Covid-19.
Galeria Wieliczka to dziś pustostan. Okazała budowla, gdzie jeszcze trochę brakuje, by mówić, że jest w choćby – w stanie surowym, „straszy” kierowców przejeżdżających DK94 i klientów marketu budowlanego.
- Nie rezygnujemy z budowy Galerii Wieliczka. Temat jest wciąż aktualny, mimo że czasy są trudne dla inwestycji. Prace przy budowie galerii na pewno zostaną wznowione, natomiast w tej chwili nie jestem w stanie podać konkretnego terminu, kiedy to nastąpi – powiedział nam Rafał Szymański, pełnomocnik inwestora, Project Manager Galerii Wieliczka.
Budowa Galerii Wieliczka – od prawie dekady
Pozwolenie na budowę na granicy Wieliczki i Krakowa galerii handlowo-usługowej oraz pawilonu handlowego, wydano jesienią 2016 roku, a roboty przy inwestycji ruszyły kilka miesięcy później. Szybko pojawiła się również strona internetowa „Galerii Wieliczka”, na której zaprezentowano kompleks i poinformowano, że „wkrótce zostanie on otwarty”. Nowy obiekt ma mieć w sumie 42 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej oraz rekreacyjnej, z czego ok. 10 tys. m kw. to przestrzeń, na której działa już Leroy Merlin.
Natomiast właściwa Galeria Wieliczka (ok. 32 tys. mkw.) rozmiarowo będzie podobna do krakowskiej Galerii Kazimierz. W obiekcie na Polach Półchłopka dla handlu i usług przewidziano 60-70 lokali. Planowane są tam m.in. duży market spożywczy, sklepy z branż modowej i drogeryjnej, sklep RTV. W kompleksie mają być również strefa relax-fitness z ofertą sklepów sportowych (ok. 3 tys. mkw.), gabinety medyczne, apteka, a także pokaźna strefa restauracyjno-kawiarniana. Przy Galerii Wieliczka zaprojektowano w sumie ok. 600 miejsc parkingowych dla klientów, z czego ok. 400 już funkcjonuje (w rejonie Leroy Merlin, przy markecie oraz na dachu obiektu).
Nim zawieszono budowę wielickiej galerii była ona skomercjalizowana, jak informowali przedstawiciele inwestora - w ok. 90 proc. Jednak podczas pandemii, a także w kolejnych latach, gdy na placu budowy nic się nie działo, część najemców (około połowa), wycofywała z projektu. Jednocześnie jednak na ich miejsce pojawiali się inni, ale na dziś drogę do całkowitego skomercjalizowania galerii Wieliczka można nazwać – dość daleką.
Protesty nie pomogły. Wielickie Pola Półchłopka "dla Galerii Wieliczka"
Pola Półchłopka – liczący w sumie ok. 16 ha, atrakcyjny komercyjnie teren na granicy Wieliczki i Krakowa – mają dość nietypową historię. W 1998 roku ówczesny burmistrz Wieliczki zawarł kuriozalną umowę z prywatnym przedsiębiorcą, na mocy której gmina użyczyła „Pola” w wieczystą dzierżawę (na 99 lat). Potem Wieliczka długo walczyła w sądzie o odzyskanie tego obszaru, ale bez efektu.
Przymiarki do wzniesienia tam obiektów handlowych prywatni inwestorzy czynili kilkakrotnie. Takie plany z lat 2004-2005 oraz z 2008 roku skończyły się fiaskiem po protestach wielickich kupców. Mocny sprzeciw lokalnych przedsiębiorców miał miejsce także w 2016 roku, gdy projektowano Galerię Wieliczka, jednak tym razem kupcom nie udało się powstrzymać inwestycji.
Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu
