https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gazociąg ważniejszy niż zabytkowy pas startowy [WIDEO]

Marzena Rogozik
Fot. Joanna Urbaniec
Wczoraj pisaliśmy o mieszkańcach i radnych zszokowanych wykopami na pasie startowym naprzeciwko pawilonu na os. 2 Pułku Lotniczego.

Autor: Marzena Rogozik

Udało nam się skontaktować z deweloperem - firmą Dasta Invest, która wykonuje prace na terenie dawnego pasa startowego. Inwestor przekonywał nas, że prace polegające na przebudowie istniejącego gazociągu wykonywane są zgodnie z prawem, na podstawie uzyskanych niezbędnych zgód w tym miejskiego Wydziału Architektury.

- Inwestor otrzymał zgodę na prace na tym terenie. Nie było przeciwwskazań ani veta konserwatora - potwierdził w rozmowie z nami Jan Machowski z magistratu.

Przebudowa gazociągu wykonywana jest w związku z planowaną nową inwestycją mieszkaniową. Jak się dowiedzieliśmy, firma Dasta Invest dopiero stara się o pozwolenie na budowę tego obiektu.

Deweloper zapewnia, że nie planuje żadnej zabudowy na terenie dawnego pasa startowego. Nowy budynek mieszkalny o zmiennej wysokości od 4 do 9 pięter zlokalizowany będzie przy ulicy Hynka.

Jan Machowski podkreśla, że jedynie fragment terenu inwestycji stanowi część pasa startowego dawnego lotniska Kraków Rakowice - Czyżyny, wpisanego do ewidencji zabytków.

- Teren inwestycji znajduje się już poza strefą nadzoru archeologicznego, jak i poza obszarami wpisanymi do rejestru zabytków odrębnymi decyzjami Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - tłumaczy Jan Machowski.

Jednak mieszkańców to nie uspokaja. Obawiają się, że każde działania w obrębie pasa startowego naruszają go. - Nawet taka ingerencja przy przebudowie gazociągu bezpowrotnie niszczy jego pierwotny wygląd - twierdzi Katarzyna Marcinek, mieszkanka Czyżyn. - Urzędnicy powinni być świadomi, na jakie działania zezwalają - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JacekKra
Chyba lekka przesada z tą troską !
Proszę sprawdzić gdzie biegła instalacja gazowa przed jej tzw. przełożeniem,
Pod pasem, na zachwaszczonej działce w miejscu planowanego budynku (nie na pasie) i przekładka była niezbędna.
Tą starą cementowo-betonową-asfaltowo-krzakową nawierzchnię trudno chyba uznać za zabytek i odpowiednie miejsce na spacery i wypoczynek ;), zabytkowość ma dotyczyć samego układu urbanistycznego.
Sam fragment pasa nie zostanie zabudowany. Jest też duża szansa na zachowanie istniejących drzew naprzeciwko budynku 1D.
Problemem jest inwestycja Budimexu - bez odpowiedniego skomunikowania i zaplecza handlowo-usługowo-edukacyjnego. Tenże Budimex zniszczył już sporą część pasa... zniszczy i resztę. 11 000 mieszkańców będzie korzystać z istniejącej infrastruktury, a Słoiki będą stać w korku do lewoskrętu z Jana Pawła II w Stella-Sawickiego już od Ronda Mogilskiego.
f
ffff
dlaczego każdy kawałek w centrum ma być zabudowany? A tereny w NH i poza centrum sa wolne a radni z UM do spółki obia z centrum betonową zatłoczona ludzmi tarmawajami nie mowiac o samochodach pustynie.
k
klawisz4444
miejmy nadzieję że ten bandycko-łapówkarski deweloperski mafijny folwark w Polsce się niebawem skończy wyrokami długiego więzienia dla dotąd nietykalnych.
p
p_m
Istnieje różnica między "wpisem do rejestru zabytków", a "wpisem do ewidencji zabytków" - jedno i drugie charakteryzuje się całkiem innymi możliwościami, również w kontekście popularnej 'developerki'.
z
zaraz zajma sie pasem
dla nich to nie lada gratka. Powoli , to i dziadzio ...........
s
sloju
Sracoviak
M
MK4
To niech sobie stawiają biurowce na zadupiu tego miasta, np. za kombinatem . I tak pracujący tam korpo-zombie dojeżdżają samochodami a tak przynajmniej nie będą zastawiać samochodami każdej wolnej przestrzeni wokół biurowców.
P
Px
"Zabytkowy pas startowy"- ale jaja!!!!!
C
Cracoviak
Sory ale dlaczego Kraków ma stać w miejscu a nawet robić dwa kroki do tyłu? Może jeszcze nie każdy złapał ciepłą posadkę i każde kolejne budowane biurowce zwiększają jego szansę na lepszą pracę? W każdym rozwiniętym mieście powiększenie przestrzeni biurowej podnosi konkurencyjność miejsć pracy a co za tym idzie wynagrodzeń. Kraków jak każde europejskie miasto musi się rozwijać zarówno poprzez budowę nowych mieszkań jak i miejsc pracy.
C
Cracoviak
Z krzesła można spaść czytając takie głupoty po całym dniu pracy. Jak popękany kawałek betonu może być uznany za zabytek. To fenomen na skalę światową, podobnie jak straszydło w centrum miasta kiedyś nazywanem "hotelem Cracovia"
z
zzapłota
Nie ma co się tłumaczyć konserwator, że nie cały pas został wpisany do rejestru zabytków. To tylko gorzej dla konserwatora.
6b
Jeśli ten developer tak wspierał śdm to może te ciężarówki będą czekać na parkingu Liceum XX pijarów a nie tarasować wjazd na osiedle.
g
gaDEE
Urzędników nie zdziwiło też że na działce przy Cieślewskiego 7A pousychały wszystkie kilkudziesięcioletnie drzewa. wcześniej jakoś rosły , dopiero po wykupieniu działki przez firmę fair-play, janex, zaczęły usychać. Urzędnicy wydali również zgodę na wciśnięcie tam bloku, widać park nie jest ludziom potrzebny, niech zdychają w pustyni betonowej. a teraz betoniarki i cięzarówki zanieczyszczają i niszczą ulicę Akacjową i Cieślewskiego. Może janex zacznie sprzątać po sobie , bo drzewa bardzo szybko posprzątał.
l
lol
ale po co gazociag? mpecu nie maja?
G
Gość
Miasto jest przeludnione i zapchane biurowcami, więc dalszej zabudowie Krakowa trzeba powiedzieć STOP!!! Czas skończyć z tym źle rozumianym "rozwojem" miasta.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska