Wszystko to ma związek z niedawnymi informacjami o bardzo złym stanie obecnej fontanny "Kryształ" na krakowskim Rynku oraz uruchomioną przez stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców petycją pod hasłem: "TAK dla fontanny prof. Zina na Rynku Głównym". Do podpisywania petycji zachęca krakowian na Facebooku radny miasta Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia i przewodniczący Klubu Radnych Kraków dla Mieszkańców.
Petycja postulująca powrót fontanny zaprojektowanej przez prof. Wiktora Zina na Rynek Główny jest kierowana jest do prezydenta i radnych Krakowa. Została zamieszczona w internecie i można ją podpisać na stronie stowarzyszenia.
Autorzy petycji wskazują, że zaprojektowana przez nieżyjącego już znakomitego architekta, profesora Politechniki Krakowskiej Wiktora Zina fontanna stała na Rynku Głównym w Krakowie przez 41 lat - od 1964 do 2005 roku. Jak napisało stowarzyszenie - "była uwielbiana przez mieszkańców". Przypomnijmy, że fontanna prof. Zina z Rynku została zdemontowana w 2005 r. w związku z badaniami archeologicznymi i przebudową placu. Jej elementy następnie przeleżały kilkanaście lat w magazynach. W końcu została zrekonstruowana w nowej lokalizacji, w parku Jerzmanowskich.
Na Rynku natomiast dawną fontannę zastąpił w 2010 roku "Kryształ" z konkursu, fontanna w kształcie szklanej piramidy, jeszcze przed uruchomieniem budząca kontrowersje. Przez lata powracały głosy tęsknoty za dawną fontanną prof. Zina i pomysł, by ją przywrócić na dawne miejsce.
Dobra okazja do przenosin?
W najnowszej petycji stowarzyszenia Kraków dla mieszkańców również wytknięto, że "Kryształ" to "od początku krytykowana, wiecznie zabrudzona, zdaniem mieszkańców nieudolnie imitująca piramidę z paryskiego Luwru fontanna". Autorzy petycji dodają, że obecnie jest "w tak fatalnym stanie, że wkrótce ma zostać zdemontowana". Ostatnio temat fontanny bowiem znów powrócił. Jest ona z powodów technicznych wyłączona z eksploatacji już od maja 2023 r., rozważane jest jej remontowanie lub całkowita przebudowa.
"To idealny moment, żeby na Rynek wróciła „kanapa Zina”, która przed laty była jednym z ulubionych miejsc spotkań na terenie Starego Miasta. Jest ku temu i druga okazja - w przyszłym roku wypadają setne urodziny prof. Wiktora Zina. Powrót „jego” fontanny na Rynek byłby znakomitym upamiętnieniem tego byłego Głównego Architekta Krakowa, prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz autora popularnego programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. Ale przede wszystkim byłby powrotem na Rynek fontanny, którą mieszkańcy kochali - zamiast tej, której się nieraz wstydzili" - przekonują autorzy petycji w sprawie takiego powrotu fontanny na dawne miejsce.
W petycji wskazano też, że odtworzenie lub naprawa fontanny "Kryształ" będą wiązać się z ogromnymi nakładami. "Również więc z punktu widzenia miejskich finansów znacznie rozsądniejsze jest zamiast tego wybudowanie w parku Jerzmanowskich nowej fontanny, według projektu skonsultowanego z mieszkańcami" - stwierdzono w petycji. Kończy się ona apelem, aby zamiast odtwarzać bądź naprawiać fontannę "Kryształ", na Rynek Główny przenieść fontannę projektu prof. Zina.
Dzielnica z fontanną Zina reaguje
Część krakowian deklaruje podpisanie się pod petycją, inni bronią nowej lokalizacji fontanny Zina, a jeszcze inni są zdania, że dla Rynku najlepsza byłaby nowa fontanna wyłoniona w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim.
Jest też odpowiedź niektórych radnych Dzielnicy XII na petycję z pomysłem przenosin fontanny. Radny dzielnicowy Konrad Spryńca, w imieniu grupy radnych złożył projekt uchwały na najbliższą sesję Rady Dzielnicy XII (odbędzie się 24 września) w sprawie zachowania obecnej lokalizacji fontanny profesora Zina w parku Jerzmanowskich. W uzasadnieniu zapisano m.in., że fontanna już na stałe wpisała się w krajobraz tego parku, jest miejscem spotkań i odpoczynku nie tylko dla mieszkańców dzielnicy XII, ale również krakowian odwiedzających park.
"Prace związane z demontażem fontanny Zina, przeniesieniem jej na Rynek Główny oraz ponownym zagospodarowaniem Parku Jerzmanowskich będą wiązać się z wysokimi kosztami finansowymi, które można wykorzystać w inny sposób na zadania realizowane w Dzielnicy XII" - podkreślono też w projekcie uchwały sprzeciwiającej się tym przenosinom.
Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!
