https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Czy sławna fontanna profesora Zina wróci na stare miejsce? W "dwunastce" mobilizacja

Małgorzata Mrowiec
Fontanna prof. Zina od czterech lat jest atrakcją parku Jerzmanowskich
Fontanna prof. Zina od czterech lat jest atrakcją parku Jerzmanowskich Anna Kaczmarz
Na profilu sąsiedzkiej grupy mieszkańców Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim w mediach społecznościowych pojawił się alarmujący wpis: "Fontanna prof. Zina może zniknąć z Parku Jerzmanowskich". Chodzi oczywiście o słynną fontannę, która przed laty zdobiła Rynek Główny w Krakowie, a od 2020 r. znajduje się w tym parku. Posypały się propozycje akcji informacyjnej dla mieszkańców, zorganizowania zbierania podpisów, a jeden z radnych "dwunastki" poinformował, że przygotował projekt uchwały w obronie fontanny w obecnej lokalizacji.

Wszystko to ma związek z niedawnymi informacjami o bardzo złym stanie obecnej fontanny "Kryształ" na krakowskim Rynku oraz uruchomioną przez stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców petycją pod hasłem: "TAK dla fontanny prof. Zina na Rynku Głównym". Do podpisywania petycji zachęca krakowian na Facebooku radny miasta Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia i przewodniczący Klubu Radnych Kraków dla Mieszkańców.

Petycja postulująca powrót fontanny zaprojektowanej przez prof. Wiktora Zina na Rynek Główny jest kierowana jest do prezydenta i radnych Krakowa. Została zamieszczona w internecie i można ją podpisać na stronie stowarzyszenia.

Autorzy petycji wskazują, że zaprojektowana przez nieżyjącego już znakomitego architekta, profesora Politechniki Krakowskiej Wiktora Zina fontanna stała na Rynku Głównym w Krakowie przez 41 lat - od 1964 do 2005 roku. Jak napisało stowarzyszenie - "była uwielbiana przez mieszkańców". Przypomnijmy, że fontanna prof. Zina z Rynku została zdemontowana w 2005 r. w związku z badaniami archeologicznymi i przebudową placu. Jej elementy następnie przeleżały kilkanaście lat w magazynach. W końcu została zrekonstruowana w nowej lokalizacji, w parku Jerzmanowskich.

Na Rynku natomiast dawną fontannę zastąpił w 2010 roku "Kryształ" z konkursu, fontanna w kształcie szklanej piramidy, jeszcze przed uruchomieniem budząca kontrowersje. Przez lata powracały głosy tęsknoty za dawną fontanną prof. Zina i pomysł, by ją przywrócić na dawne miejsce.

Dobra okazja do przenosin?

W najnowszej petycji stowarzyszenia Kraków dla mieszkańców również wytknięto, że "Kryształ" to "od początku krytykowana, wiecznie zabrudzona, zdaniem mieszkańców nieudolnie imitująca piramidę z paryskiego Luwru fontanna". Autorzy petycji dodają, że obecnie jest "w tak fatalnym stanie, że wkrótce ma zostać zdemontowana". Ostatnio temat fontanny bowiem znów powrócił. Jest ona z powodów technicznych wyłączona z eksploatacji już od maja 2023 r., rozważane jest jej remontowanie lub całkowita przebudowa.

"To idealny moment, żeby na Rynek wróciła „kanapa Zina”, która przed laty była jednym z ulubionych miejsc spotkań na terenie Starego Miasta. Jest ku temu i druga okazja - w przyszłym roku wypadają setne urodziny prof. Wiktora Zina. Powrót „jego” fontanny na Rynek byłby znakomitym upamiętnieniem tego byłego Głównego Architekta Krakowa, prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz autora popularnego programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”. Ale przede wszystkim byłby powrotem na Rynek fontanny, którą mieszkańcy kochali - zamiast tej, której się nieraz wstydzili" - przekonują autorzy petycji w sprawie takiego powrotu fontanny na dawne miejsce.

W petycji wskazano też, że odtworzenie lub naprawa fontanny "Kryształ" będą wiązać się z ogromnymi nakładami. "Również więc z punktu widzenia miejskich finansów znacznie rozsądniejsze jest zamiast tego wybudowanie w parku Jerzmanowskich nowej fontanny, według projektu skonsultowanego z mieszkańcami" - stwierdzono w petycji. Kończy się ona apelem, aby zamiast odtwarzać bądź naprawiać fontannę "Kryształ", na Rynek Główny przenieść fontannę projektu prof. Zina.

Dzielnica z fontanną Zina reaguje

Część krakowian deklaruje podpisanie się pod petycją, inni bronią nowej lokalizacji fontanny Zina, a jeszcze inni są zdania, że dla Rynku najlepsza byłaby nowa fontanna wyłoniona w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim.

Jest też odpowiedź niektórych radnych Dzielnicy XII na petycję z pomysłem przenosin fontanny. Radny dzielnicowy Konrad Spryńca, w imieniu grupy radnych złożył projekt uchwały na najbliższą sesję Rady Dzielnicy XII (odbędzie się 24 września) w sprawie zachowania obecnej lokalizacji fontanny profesora Zina w parku Jerzmanowskich. W uzasadnieniu zapisano m.in., że fontanna już na stałe wpisała się w krajobraz tego parku, jest miejscem spotkań i odpoczynku nie tylko dla mieszkańców dzielnicy XII, ale również krakowian odwiedzających park.

"Prace związane z demontażem fontanny Zina, przeniesieniem jej na Rynek Główny oraz ponownym zagospodarowaniem Parku Jerzmanowskich będą wiązać się z wysokimi kosztami finansowymi, które można wykorzystać w inny sposób na zadania realizowane w Dzielnicy XII" - podkreślono też w projekcie uchwały sprzeciwiającej się tym przenosinom.

Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska