https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GDDKiA likwiduje niebezpieczne miejsca na drogach

Nicole Makarewicz
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Krakowie  uczyli się w piątek bezpiecznie przechodzić po pasach w kamizelkach
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Krakowie uczyli się w piątek bezpiecznie przechodzić po pasach w kamizelkach Andrzej Banaś
Przy małopolskich trasach nie brakuje miejsc, w których łatwo o wypadek. Na drogach szykuje się jednak wiele zmian, mających poprawić bezpieczeństwo.

Trwa nasza akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach której popularyzujemy zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dla najmłodszych organizujemy konkurs, o którym można przeczytać na stronie internetowej www.gazetakrakowska. pl. Rodzicom, wraz z naszymi partnerami tłumaczymy, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci, i przyglądamy się, co w tym temacie poprawia się w naszym regionie. Wiele zmian na lepsze ma pojawić się na drogach.

W Małopolsce buduje się wiele nowych tras, które mają zapewniać najwyższe standardy bezpieczeństwa dla ich użytkowników, ale wciąż sporo jest starych dróg, które wymagają w tej kwestii poprawy.

- Na prawie 1000 km sieci istniejących dróg krajowych w Małopolsce większość tras wybudowano wcześniej, część jeszcze w okresie międzywojennym - informuje Iwona Mikrut z GDDKiA.

Wiek jezdni, zmiany natężenia ruchu i rozrastanie się miejscowości sprawia, że na drogach jest coraz groźniej. Z tego powodu powstał Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, zawierający listę najważniejszych miejsc wraz z inwestycjami, które już są realizowane w tym roku oraz będą zrealizowane w latach 2016-2019, by poprawić bezpieczeństwo.

Dzięki programowi na małopolskich drogach ma jeździć się bardziej komfortowo. - Do końca 2016 r. ma powstać osiem zatok autobusowych, przebudowane zostaną trzy skrzyżowania, a dodatkowo powstanie w Breniu nowy pas do lewoskrętu i wysepki dla pieszych - zapewnia przedstawicielka GDDKiA.

Piesi mają być też bezpieczniejsi dzięki aktywnym, czyli podświetlanym znakom kasetonowym, które będą informować kierowców o przejściu dla pieszych. Z takich udogodnień jeszcze w tym roku skorzystają piesi w Żelazówce i Smęgorzowie.

Prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa trwają również na „zakopiance”. Wymierne efekty na odcinku Kraków - Myślenice podróżujący mają zobaczyć w 2017 roku. W Głogoczowie ma powstać droga dla pieszych, w Krzyszkowicach przebudowane zostanie skrzyżowanie, a znak informujący kierowców o przejściu dla pieszych stanie w Mogilanach. Powstaną też dwie kładki dla pieszych: w Głogoczowie i Jaworniku. - Tym sposobem przejście nad Zakopianką w podkrakowskich miejscowościach, od Krakowa do Myślenic, w 2017 roku będzie możliwe sześcioma kładkami - informuje Mikrut.

W planach na kolejne lata jest też przejście dla pieszych w Libertowie, dwupoziomowe skrzyżowanie w Gaju oraz węzeł na skrzyżowaniu w Myślenicach.

Bezpieczniej ma być również na trasie Kraków - Olkusz. Dzięki przebudowie skrzyżowania w Giebułtowie ma powstać rondo, które ułatwi życie kierowcom. Ze zmian powinni być tak samo zadowoleni piesi, dla których powstaną chodniki i nowe oświetlenie. Przebudowa czeka również skrzyżowanie w Czajowicach.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rod
Najwyższy czas aby i w samym Krakowie przeprowadzić taką akcję. Jest wiele miejsc a nawet przejść niebezpiecznych dla dzieci .
k
koHanek
no i bardzo dobrze! ja niedawno wyhaczylem sobie rower na wyprzedazy w media expert i zamierzam nim jezdzic po krakowskich drogach - pierwszy raz od lat, wiec tez oczekuje bezpieczenstwa.

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska