Inspekcja dysponuje w Małopolsce 14 stacjonarnymi fotoradarami i 46 masztami. W całym kraju ma 75 urządzeń rejestrujących, które przenosi między masztami. Ich lokalizacja w danym momencie pozostaje tajemnicą. Stacjonarny fotoradar rozpoznamy po żółtym kolorze obudowy (zaznaczamy na mapie na żółto). Maszty, które ITD przejęła od policji i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - po szarym kolorze słupa i obudowy (na mapie zaznaczamy je na zielono).
W całym kraju ITD ma na razie 240 żółtych fotoradarów stacjonarnych. Kolejnych 60 ma wkrótce stanąć przy drogach. Pięć z nich może się znaleźć w Małopolsce. Rozważane lokalizacje w naszym regionie (nieujęte na mapce powyżej) to:Izdebnik (DK 52),Naprawa(DK 7),Nowe Brzesko (ul. Lubelska, DK 79),Rzezawa (DK 4), Zaborze (ul. Zatorska, DK 44). Wszystkie fotoradary podłączone są do systemu zwanego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. To on generuje mandaty.
Na mapie zamieściliśmy pełną listę fotoradarów i masztów należących do ITD. Pomiaru prędkości przy pomocy stacjonarnych fotoradarów mogą dokonywać także straże gminne lub miejskie. W naszym regionie fotoradarów nie mają straże w największych miastach: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Stojące na ulicach stare maszty fotoradarów (poza lokalizacjami opisanymi na mapie)to nieużywany już sprzęt, który zostanie usunięty w 2014 r.
Zrobiono ci zdjęcie - co dalej
Zdjęcie z fotoradaru trafia do centralnego systemu informacji. Zostaje poddane obróbce obrazu. Na podstawie odczytanego numeru rejestracyjnego, do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wysyłane jest pytanie o właściciela auta. Potem zostaje do niego wysłany formularz z prośbą o wskazanie osoby, która popełniła zarejestrowane wykroczenie.
Właściciel pojazdu musi wypełnić formularz. Przypominamy, że zgodnie z prawem, jeśli nie kierowaliśmy autem, jesteśmy zobowiązani udzielić informacji o osobie, której je pożyczyliśmy.
Masz trzy możliwości:
- 1. Możesz się przyznać i przyjąć mandat lub odmówić.
- 2. Wskazać osobę, której powierzyłeś samochód.
- 3. Nie wskazywać osoby kierującej pojazdem i przyjąć mandat za niewskazanie(do 500 zł, nie są wtedy naliczane punkty karne)lub odmówić przyjęcia mandatu.
ITD może (gdy odeślesz już wypełniony formularz do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym):
- 1. Wysłać Ci mandat (jeżeli zadeklarowałeś, że go przyjmiesz).
- 2. Skierować sprawę do sądu, jeśli odmówiłeś przyjęcia mandatu.
- 3. Wysłać formularz do wskazanej przez Ciebie osoby.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+