MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie w Krakowie mają powstać parkingi park&ride? Miasto ma w planach budowę kolejnych takich obiektów w różnych dzielnicach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie brakuje parkingów park&ride. W planach jest budowa kolejnych takich obiektów. Na zdjęciu parking park&ride "Czerwone Maki" na Ruczaju.
W Krakowie brakuje parkingów park&ride. W planach jest budowa kolejnych takich obiektów. Na zdjęciu parking park&ride "Czerwone Maki" na Ruczaju. Anna Kaczmarz
Do Krakowa każdego dnia wjeżdża nawet pod 200 tys. samochodów, co ma wpływ na wzmożony ruch i korki. Rozwiązaniem mogą być parkingi park&ride. Budowa takich obiektów będzie jednym z wyzwań dla nowego prezydenta miasta. Jakie nowe tego typu obiekty pozostają w planach miasta? Na liście jest kilka lokalizacji.

Parking par&ride Bronowice

W Bronowicach ma powstać zintegrowany węzeł przesiadkowy, zlokalizowany w obrębie istniejącego, dwupoziomowego skrzyżowania ulic: Armii Krajowej - Bronowickiej – Balickiej.

Parking przewidziany jest bezpośrednio nad peronami planowanego dworca autobusowego. Ma zapewnić 200 miejsc parkingowych, z możliwością nadbudowy kondygnacji w okresie eksploatacji węzła w celu zwiększenia ilości miejsc parkingowych do 500.

Parking park&ride Prądnik Czerwony

W ramach zadania pn. ,,Budowa przystanku kolejowego Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej „Kraków Prądnik Czerwony” wraz z budową parkingu typu Park&Ride (ZIT)” planowana jest budowa dwóch parkingów o łącznej pojemności ok. 200 miejsc postojowych.

Zadanie realizowane będzie na podstawie współpracy pomiędzy gminą Miejską Kraków a PKP Polskie Linie Kolejowe o współrealizacji budowy przystanku kolejowego.

Parking park&ride os. Piastów

W ramach zadania inwestycyjnego pn. „Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w rejonie os. Piastów” został przewidziany do realizacji parking park&ride „Os. Piastów” na ok. 150 miejsc postojowych.

Parking zaplanowano na terenie gminy Zielonki, pomiędzy istniejącą linią kolejową nr 8 i 95 oraz nowobudowaną Północną Obwodnicą Krakowa.

Parkingi park&ride w Opatkowicach

W ramach zadania pn. ,,Budowa drogi dojazdowej z osiedla Kliny do stacji SKA w Opatkowicach” planowana jest budowa parkingu park&ride Opatkowice wraz z parkingiem bike&ride dla rowerzystów.

Parking ma powstać w rejonie SKA Opatkowice (od strony osiedla Kliny - na północ od linii kolejowej 94) na 200 miejsc postojowych. Parking park&ride na minimum 120 miejsc postojowych oraz parking bike&ride planowany jest również w ramach zadania pn. ,,Integracja autobusu MPK z przystankiem SKA Kraków Opatkowice”.

Parking park&ride Stawowa

Parking park&ride Stawowa, na ok. 240 miejsc parkingowych, planowany jest w ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Budowa linii tramwajowej KST os. Azory - os. Bronowice”.

Planowana lokalizacja parkingu znajduje się po zachodniej stronie marketu OBI pomiędzy ul. Józefa Chełmońskiego i ul. Stawową.

Parking park&ride Azory

Parking park&ride Azory, na ok. 220 miejsc postojowych, planowany jest w ramach zadania pn. „Budowa linii tramwajowej KST os. Krowodrza Górka - os. Azory”.

Planowana lokalizacja parkingu to rejon skrzyżowania ul. Weissa i ul. Opolskiej (wewnątrz łącznicy południowo- zachodniej).

Parking park&ride Wzgórza Krzesławickie

W ramach realizowanego we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad zadania pn. „Rozbudowa ul. Kocmyrzowskiej” - odcinek od Węzła Grębałów do rejonu ul. Bukszpanowej, powstanie parking park&ride „Wzgórza Krzesławickie” w rejonie pętli tramwajowo-autobusowej Wzgórza Krzesławickie na min. 200 miejsc postojowych.

Parking park&ride Złocień

Parking przewidziany jest w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku kolejowego Kraków Złocień, przy planowanej do realizacji drodze lokalnej, która połączy ulicę Sucharskiego z ulicą Złocieniową.

Planuje się, że parking oferował będzie ok. 200 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (w tym 8 dla osób niepełnosprawnych), 30 stanowisk dla rowerów pod wiatą oraz 2 stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych.

Parking park&ride przy przystanku Kraków Kościelniki

Budowa parkingu park&ride przy przystanku Kraków Kościelniki na linii kolejowej nr 95 planowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Zadanie pn. „Budowa miejsc parkingowych przy przystanku Kraków Kościelniki” przewiduje realizację ok. 140 miejsc postojowych wraz z ok. 40 stojakami dla rowerów.

Parking park&ride w rejonie autostrady A4

Budowa parkingu park&ride przewidziana jest również w ramach zadania pn. „Rozbudowa ul. Bunscha i budowa ul. Humboldta wraz z budową linii tramwajowej”.

Wykonawca dokumentacji koncepcyjnej będzie miał za zadanie przewidzieć m.in. budowę pętli autobusowo-tramwajowej z parkingiem park&ride w rejonie węzła autostradowego A4 Kraków – Skawina dla wariantu A lub budowy linii tramwajowej wzdłuż ulicy Bunscha z budową pętli autobusowo-tramwajowej i z parkingiem park&ride w rejonie rozjazdu dla przyszłej linii tramwajowej w kierunku osiedla Kliny, po zachodniej stronie terenów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie dla wariantu B.

Prowadzone są też działania mające na celu opracowanie koncepcji dla realizacji inwestycji transportowych na terenie Krakowa, w ramach których planowane są również parkingi typu park&ride. Do koncepcji tych należą między innymi:

  • - Wielowariantowa koncepcja programowo - przestrzenna budowy węzła komunikacyjnego w rejonie Luboczy w Krakowie (planowany parking na ok. 100 miejsc postojowych),
  • - Wielowariantowa koncepcja budowy linii tramwajowej wraz z pętlą tramwajową oraz parkingiem park&ride i rozbudowy ulicy Domagały w obszarze Rybitw (planowany parking na ok. 500 miejsc postojowych),
  • - Wielowariantowa i wielobranżowa koncepcja budowy Trasy Balickiej - parking przy przystanku Kraków Olszanica na ok. 500 miejsc postojowych,
  • - Wielowariantowa i wielobranżowa koncepcja budowy Trasy Balickiej - parking przy przystanku Kraków Zakliki na ok. 100 miejsc postojowych,
  • Wielowariantowa koncepcja budowy Trasy Zwierzynieckiej i Pychowickiej (węzeł „Ofiar Katynia”, węzeł „Ruczaj”) w ramach której planowane jest uwzględnienie w rejonie ul. Księcia Józefa budowy parkingu park&ride.

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska