https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Klucze. Łuski i amunicja w pobliżu Pustyni Błędowskiej to pozostałości po ćwiczeniach wojskowych?

Jerzy Zaborski
Takie rzeczy można znaleźć w lesie graniczącym z Pustynią Błędowską
Takie rzeczy można znaleźć w lesie graniczącym z Pustynią Błędowską Fot. nadesłabe
Łuski, a nawet naboje ćwiczebne można znaleźć w lesie w rejonie Chechła (gmina Klucze), graniczącym z Pustynią Błędowską. Mieszkańcy uważają, że to „spadek” po ćwiczących w tym rejonie różnych formacjach wojskowych.

Mieszkańcy zwracają uwagę na walające się śmieci w lesie. Można tam znaleźć nie tylko odpady, ale także i łuski po ćwiczących w tym rejonie mundurowych. Zdarza się także znaleźć amunicję ćwiczebną. Może nie stanowi ona wielkiego zagrożenia, ale zawsze to jednak pozostałości po wojskowych.

- W czasach, kiedy jest duży nacisk na ekologię, powinni się zwracać szczególną uwagę na utrzymanie czystości. Jak można uczyć dzieci porządku, skoro są naocznymi świadkami bałaganu w lesie, na który zdaje się jest przyzwolenie – pieklą się mieszkańcy, którzy przysłali także zdjęcie z dokładną lokalizacją miejsca, w którym znajduje się wiele nieczystości w lesie. - Wystarczy, żeby dziecko uderzyło kamieniem w nabój i nieszczęście może być gotowe.

W gminie Klucze rozkładają ręce

W gminie Klucze kładzie się wielki nacisk na utrzymanie porządku w rejonie Pustyni Błędowskiej i szeroko związaną z nią ekologią.

- Nie posiadamy informacji jakie jednostki i - w jakich terminach - ćwiczą na Pustyni Błędowskiej.
To teren zamknięty. Zarządza nim Rejonowy Zarząd Infrastruktury Wojskowej w Krakowie. To on jest bardziej adresatem zażalenia mieszkańców – tłumaczy Kamil Wołek, szef Pustynnego Centrum Informacji w gminie Klucze.

Sprawę skierowano do żandarmerii wojskowej

W Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Krakowie zwracają uwagę, że teren wskazany jako miejsce zanieczyszczenia lasu jest poza granicami terenu wojskowego. Jednak w związku z cechami wskazanych przedmiotów oraz faktu, że zostały znalezione na pograniczu z terenem wojskowym, sprawa została przekazana żandarmerii wojskowej oraz do użytkownika terenu, czyli 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, jako koordynatora szkolenia na tym terenie.

- Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Krakowie nieustannie podejmuje kroki związane z utrzymaniem środowiska naturalnego w należytym stanie, w tym usuwanie śmieci i innych przedmiotów stanowiących zagrożenie dla środowiska terenu Pustyni Błędowskiej – podkreśla ppłk Andrzej Sikora, rzecznik prasowy szefa Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie.

I dodaje: - Teren Pustyni Błędowskiej, będący w zarządzie wojskowym, jest terenem zamkniętym i oznaczonym tablicami informacyjnymi, na który wstęp jest wzbroniony.

Żandarmeria wojskowa patrolująca teren wojskowy, wobec mieszkańców naruszających jego granicę, wyciąga konsekwencje. Najłagodniejszą sankcję jest pouczenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska