Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Łabowa: osuwiska znów aktywne!

Arkadiusz Arendowski
Wójt pokazuje obniżony przyczółek mostu do Feleczyna
Wójt pokazuje obniżony przyczółek mostu do Feleczyna Arkadiusz Arendowski
Wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt minut deszczu w ostatni weekend, aby samorządowcy z kilku gmin na Sądecczyźnie znowu zaczęli liczyć straty. Najgorzej jest w gminie Łabowa, gdzie uaktywniły się osuwiska, a nagły przybór wód w potokach i rzekach podmył przyczółki dwóch mostów.

Czytaj także: Powódź Nowy Sącz: potok Łubinka odciął od świata mieszkańców ul. Obłazy (ZDJĘCIA)

W całej gminie wciąż trwa szacowanie strat po kilku nawałnicach. Ze wstępnych ustaleń urzędu wynika, że mogą one wynieść nawet milion złotych. - Nie ma drogi, która nie ucierpiałaby z powodu ulewnych deszczy. Najwięcej szkód jest na odcinku od Maciejowej do samej Łabowej - informuje Marek Janczak, wójt Łabowej.

Gwałtownie wzbierająca woda uszkodziła przepusty, podmyła jezdnie i wyrwała fragmenty poboczy. Rozmoknięta ziemia nie oszczędziła pozostałej infrastruktury drogowej. Szosę z Maciejowej do Czaczowa i Barnowca przegrodziła prawie metrowej wysokości warstwa błota, krzewów i kamieni. Udrażnianie przejazdu trwało kilka godzin, ale to rozwiązanie jest tymczasowe, ponieważ ziemia nadal się osuwa. - Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu byłoby podparcie stoku stalowo-kamiennymi koszami, ale na razie nie mamy na to pieniędzy - przyznaje Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Na tej samej drodze woda podmyła podpory mostu nad Kamienicą. Wczoraj oceniano stan techniczny przeprawy. Teraz od opinii fachowców zależeć będzie, czy dalej posłuży ona mieszkańcom.
Uaktywnione osuwisko zagraża też mostowi do przysiółka Feleczyn w Łabowej, gdzie mieszka kilkanaście rodzin.

Napierająca ziemia spowodowała spękanie jednego z przyczółków mostu i obniżenie jezdni o około metr. Wygięte barierki zniżyły się niemal do poziomu ziemi. Konstrukcja w każdej chwili grozi zawaleniem. To największy most w gminie. Ma około 50 m długości i 15 wysokości. - Jego bieżąca naprawa to koszt rzędu pół miliona złotych - szacuje wójt Janczak. - Czekamy na decyzję nadzoru budowlanego, czy most nadaje się do użytku. Jeśli nie, to rozbiórka i budowa nowej przeprawy w tym miejscu pochłonie znacznie więcej pieniędzy.

Meteorolodzy nie mają dobrych wiadomości. Gwałtowne burze spodziewane są przez cały tydzień. Chwilowa poprawa pogody nastąpi jedynie we wtorek.

Zabłyśnij w naszym konkursie! **Zostań Miss Lata Małopolski 2011! Czekają atrakcyjne nagrody!**

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska