https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Myślenice. Nowy podział na okręgi wyborcze: zamieszanie z Chełmem, który jest i ulicą, i sołectwem

Katarzyna Hołuj
Radni postanowili, że Myślenice będą jednym okręgiem wyborczym
Radni postanowili, że Myślenice będą jednym okręgiem wyborczym Fot. Katarzyna Hołuj
Nowa uchwała Rady Miejskiej dzieli gminę na trzy okręgi wyborcze. Rada została zobligowana do zmiany przez komisarza wyborczego, który zakwestionował uchwałę z marca br.

Stało się to po tym, jak grupa 20 mieszkańców wniosła do komisarza skargę. Najpierw ją oddalił, a po odwołaniu rozpatrzył sprawę ponownie i dopatrzył się w uchwale nieprawidłowości. Chodziło o to, że nie uwzględniono faktu, iż Chełm jest sołectwem, a został potraktowany jako miasto. Komisarz dał gminie czas do 18 maja na to, aby w sposób zgodny z prawem dokonała podziału na okręgi.

I choć gmina się od postanowienia komisarza odwołała, to na wniosek burmistrza, zwołano sesję i w wyznaczonym terminie przyjęto nową uchwałę.

W uchwale z marca gmina była podzielona na cztery okręgi, w tym miasto na dwa, przy czym w okręgu nr 2, obok większości ulic, znajdowały się Chełm, jako jedna z ulic, oraz sołectwo Osieczany. Na miasto przypadało dziesięć mandatów, a na tereny wiejskie - jedenaście. Wedle nowej uchwały cała gmina dzieli się na trzy okręgi, przy czym miasto stanowi jeden z ośmioma mandatami. Okręg drugi (Bęczarka, Bysina, Głogoczów, Jasienica i Jawornik) ma ich pięć, a trzeci (Borzęta, Bulina, Chełm, Droginia, Krzyszkowice, Łęki, Osieczany, Polanka, Poręba, Trzemeśnia, Zasań, Zawada) - osiem.

To podział dotychczas niestosowany. Pomijając rok 2014, kiedy obowiązywały jednomandatowe okręgi wyborcze i gmina była podzielona na 21 JOW-ów (z których 9 przypadało na Myślenice z Chełmem), we wcześniejszych wyborach stosowano podział na cztery okręgi. Był on jednak inny niż ten zaproponowany w marcu br., bo Krzyszkowice znajdowały się w trzecim, a nie czwartym okręgu; były też podobieństwa, gdyż Chełm był wtedy traktowany jako część miasta. Tamten podział dawał miastu w sumie dziesięć mandatów, a wioskom jedenaście.

Na sesji, podczas której zatwierdzano nowy podział atmosfera była gorąca. Burmistrz Maciej Ostrowski argumentował, że Chełm od lat 70-tych jest ulicą Myślenic. Jednocześnie jest też sołectwem, choć nietypowym, bo funkcjonującym w granicach administracyjnych miasta. - Ta Rada Miejska i ten burmistrz tego nie wymyślili. Jest to tradycja i zwyczaj, który trwał od ponad czterdziestu lat - mówił Maciej Ostrowski dodając, że po odebraniu Chełmu miastu spada liczba mieszkańców, a więc i norma przedstawicielska. - Przez skargę, która wpłynęła miasto traci mandaty, traci przedstawicieli w Radzie Miejskiej - mówił burmistrz.

Radni opozycji odpierali tę argumentację. - Rada i burmistrz mają w pierwszej kolejności postępować zgodnie z obowiązującym prawem, a nie z tradycją - mówił Mateusz Suder, a Robert Pitala pytał, czy skoro Chełm jest ulicą, to od teraz wszystkie ulice w mieście będą miały sołtysów. Nie zgodzili się także ze stwierdzeniem, że miasto na zmianach traci. - Nikt nie traci. Rada Miejska reprezentuje miasto i gminę. Mandatów jest nadal 21 - mówił Mateusz Suder.

Za projektem tej uchwały głosowało tylko siedmioro radnych, pozostałych trzynaścioro (jeden był nieobecny) wstrzymało się od głosu.

Na nowo wyznaczono także obwody głosowania. Tu wielkich zmian nie ma, poza jedną. Chełm jest zbyt mały, aby utworzyć samodzielny obwód, dlatego przyłączono go od obwodu głosującego w szkole w Osieczanach.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
CHEŁM DZIĘKUJE MACIEJOWI OSTROWSKIEMU za konieczność głosowania w Osieczanach !!!
G
Gość
no chyba że robisz za trolla z urzędu i celowo kłamiesz.
s
seba
Przecież poprzednio Osieczany dał z miastem. Teraz też propozycja pochodziła od niego więc coś mocno tu kręci ?! Pomysł poparli też jego radni a pis nie przyłożył do tego ręki co wszędzie podają w imiennej relacji z głosowania. Sprawa śmierdzi od samego początku.
E
Ed
Kręcą, mieszają, naginaja prawo, aby tylko ugrać dla siebie. Ciemny lud to kupi dalej jak kupował przez ostatnie 16lat? Czy może czas na zmiany i wietrzenie pałacu namiestnikowskiego?
G
Gość
Czytam poniższy komentarz i oczom nie wierzę. Mieszkańcy Chełmu oburzeni na burmistrza za to że muszą głosować w Osieczanach. Albo wyborcy PiS mają problem z czytaniem i zrozumieniem, albo partia widząc niezadowolenie kazała im obracać kota ogonem. Przecież to radni PiS są odpowiedzialni za tę zmianę! W jej wyniku z Chełmu do głosowania pójdą pewnie ze 3 osoby, to wariant optymistyczny. I wcale się nie dziwię, taki kawał drogi. Może o to chodzi pisowcom?
O
Oszuści
Jakoś posłowie PiS nie chcą sobie obniżyć pensji. Innym chętnie. Sobie nagrody pod stołem, niepelnosprawnym pampersy. Zamykanie Sejmu jak własnego folwarku to początek pisowskiej Korei Północnej. A jak się nie podoba to swój sędzia zrobi porządek po pisowsku czyli swoim krzywdy nie zrobią.
G
Gość
POJEDZIEMY DO TYCH OSIECZAN I PODZIĘKUJEMY PANU BURMISTRZOWI I WSZYSTKIM RADNYM Z PANA OBECNEGO KLUBU W GŁOSOWANIU !!!
G
Gość
POmyliłeś z sędziami na telefon za PO. Po reformie się to dziadostwo skończyło, dzięki PiS !!!
G
Gość
Przykład idzie z góry. PiS zmienia kodeks wyborczy żeby za wszelką cenę wygrać wybory, a w ostateczności swoi liczący głosy pomogą. Sędzia daje wyrok nie po myśli PiS, szybko staje się podejrzanym i po sprawie. Następny się już przestraszy, zanim wyda wyrok. Po to była reforma sądownictwa.
j
janek
Idąc śladem pokrętnej logiki obecnego włodarza wszech czasów naszej gminy powinniśmy nadal zakuwać w dyby na rynku i postawić szubienicę na górze szubiennej. Taka tradycja i zwyczaj znany z historii.
M
Miś
Ja od dziś TRADYCYJNIE będę jeździł w terenie zabudowanym ponad 100km/h, brał ze sklepu nie płacąc co mi pasuje a na środku rynku rozpalę sobie grilla i będę popijał piwko spoglądając na wielkiego reformatora który zastąpił przepisy prawa zwyczajami i tradycjami. Brawo burmistrz! :-))
f
frank
Na wsi jest przecież dużo więcej mieszkańców gminy stąd do tej pory i tak było więcej radnych. To naturalne, że ilość mandatów się zmienia i o tym decyduje matematyka nie tradycje. Te mandaty o których mówi burmistrz to strata dla jego obozu, bo z miasta ma większość radnych i tylko o to chodzi. Dlatego próbował zabrać wsi te mandaty. SZOK !!!
B
Bareja
Cóż za nową piękną tradycję wprowadza jaśnie oświecony burmistrz Ostrowski teraz posługujemy się tradycjami i zwyczajami a nie prawem. Komedia w najlepszym wydaniu! Nie dziwi mnie ilość spraw sądowych burmistrza skoro np. w przetargach kieruje się tradycją!
e
ed
Maciej Ostrowski po pierwsze wprowadził w błąd komisarza wyborczego a teraz z pośpiechu opracował wariant podziału gminy na 3 okręgi. To że Chełm głosuje w Osieczanach to wyłączny pomysł i wina MACIEJA OSTROWSKIEGO. Jego pomysł przegłosowało 9 jego własnych radnych. 11 radnych czyli większość rady jak widać nie chciała brać udziału w tym cyrku burmistrza. Teraz manipuluje i próbuje się wykpić od odpowiedzialności za to co narobił !
O
Obludnicy
Ministry wzięły nagrody, a dla niepelnosprawnych pieniędzy nie ma. PiS tyle mówi o dobroci, uczciwości, prawie, transparentnosci, a nagród oddać nie chcą.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska