Władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie spotkały się 8 lipca z przedstawicielami samorządów w Małopolsce, aby omówić warunki współpracy pomiędzy funduszem a gminami. - Współpraca będzie polegać na pomocy w wypełnianiu wniosków, samorządy przejmą również bieżący kontakt z beneficjentami, w tym przyjmowanie składanych przez beneficjentów wniosków oraz ich ewentualnych korekt – twierdzi prezes WFOŚiGW w Krakowie dr Kazimierz Koprowski.
Spotkanie miało w dużej mierze charakter informacyjny, ale zostało także podpisanych siedem porozumień z gminami: Bobowa, Charsznica, Korzenna, Miechów, Szaflary, Bystra-Sidzina oraz Stary Sącz. - To bez wątpienia duży sukces i dobra prognoza na nadchodzące tygodnie. Jesteśmy pierwszym funduszem w Polsce, który nawiązał formalne porozumienia z partnerami samorządowymi w ramach wsparcia Programu Priorytetowego Czyste Powietrze – mówi Koprowski.
Obecnie program „Czyste Powietrze” zarządzany jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, które przyjmują wnioski i zajmują się ich rozpatrzeniem. Niestety, tempo ich pracy jest dalece niewystarczające. Petenci uskarżają się na kolejki, a wielu z nich miesiącami oczekuje na rozpatrzenie wniosku.
Ekolodzy od wielu miesięcy ostrzegali o nieefektywności systemu dopłat i mówili o potrzebie zmiany modelu poprzez znaczne uproszczenie procedur i umożliwienie składania wniosków w gminach i oddziałach banków. Niedawno w alarmującym tonie przestrzegali rząd polski także przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Wprawdzie minister środowiska Henryk Kowalczyk kategorycznie zaprzeczył, by z powodu opóźnień w realizacji programu „Czyste Powietrze” Polsce groziła utrata unijnych funduszy na walkę smogiem, ale porozumienia z gminami mają sprawić, że wymiana starych pieców na ekologiczne kotły grzewcze przyspieszy.
Resort środowiska informuje, że aktualnie do programu pilotażowego zgłosiło się około 1000 gmin. - Zadeklarowaliśmy Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu zostanie poszerzona i właśnie to czynimy – zaznaczył minister Henryk Kowalczyk.
- Była legendą Krakowa. Wspominamy wróżkę Dzidziannę spod Sukiennic
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
- Krakowianka łamie prawa grawitacji i... podbija internet
- Sprawdź 10 sposobów na walkę z upałem!
WIDEO: Trzy Szybkie
