https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminy włączają się w program „Czyste Powietrze”. W Małopolsce porozumienie w tej sprawie podpisało 7 samorządów

Grzegorz Skowron
Podpisano pierwsze porozumienia z samorządami w zakresie wspierania realizacji programu „Czyste Powietrze”. W Małopolsce w przyjmowanie od mieszkańców wniosków o dotacje na wymianę pieców zaangażują się urzędnicy Bobowej, Charsznicy, Korzennej, Miechowa, Szaflar, Bystrej-Sidziny oraz Starego Sącza.

Władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie spotkały się 8 lipca z przedstawicielami samorządów w Małopolsce, aby omówić warunki współpracy pomiędzy funduszem a gminami. - Współpraca będzie polegać na pomocy w wypełnianiu wniosków, samorządy przejmą również bieżący kontakt z beneficjentami, w tym przyjmowanie składanych przez beneficjentów wniosków oraz ich ewentualnych korekt – twierdzi prezes WFOŚiGW w Krakowie dr Kazimierz Koprowski.

Spotkanie miało w dużej mierze charakter informacyjny, ale zostało także podpisanych siedem porozumień z gminami: Bobowa, Charsznica, Korzenna, Miechów, Szaflary, Bystra-Sidzina oraz Stary Sącz. - To bez wątpienia duży sukces i dobra prognoza na nadchodzące tygodnie. Jesteśmy pierwszym funduszem w Polsce, który nawiązał formalne porozumienia z partnerami samorządowymi w ramach wsparcia Programu Priorytetowego Czyste Powietrze – mówi Koprowski.

Obecnie program „Czyste Powietrze” zarządzany jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, które przyjmują wnioski i zajmują się ich rozpatrzeniem. Niestety, tempo ich pracy jest dalece niewystarczające. Petenci uskarżają się na kolejki, a wielu z nich miesiącami oczekuje na rozpatrzenie wniosku.

Ekolodzy od wielu miesięcy ostrzegali o nieefektywności systemu dopłat i mówili o potrzebie zmiany modelu poprzez znaczne uproszczenie procedur i umożliwienie składania wniosków w gminach i oddziałach banków. Niedawno w alarmującym tonie przestrzegali rząd polski także przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Wprawdzie minister środowiska Henryk Kowalczyk kategorycznie zaprzeczył, by z powodu opóźnień w realizacji programu „Czyste Powietrze” Polsce groziła utrata unijnych funduszy na walkę smogiem, ale porozumienia z gminami mają sprawić, że wymiana starych pieców na ekologiczne kotły grzewcze przyspieszy.

Resort środowiska informuje, że aktualnie do programu pilotażowego zgłosiło się około 1000 gmin. - Zadeklarowaliśmy Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu zostanie poszerzona i właśnie to czynimy – zaznaczył minister Henryk Kowalczyk.

WIDEO: Trzy Szybkie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Złożyłem w grudniu 2018 i w marcu okazało się że są nowe formularze i tamten wniosek mogę sobie nim podetrzeć.... Więc złożyłem drugi raz i czekam .do dzisiaj nic nie ruszono w tej sprawie...wielką medialna reklama ale kicha jeżeli chodzi o tempo rozpatrzenia wniosków. No i te telefony podane na stronach inrernetowych. Prędzej wizę do USA dostanie się niż ktoś z drugiej strony odbierze połączenie. Zbyt dużo wniosków zbyt mało osób kompetentnych w powyższej sprawie
K
Kasia
Ja już dostałam dofinansownie z programu czyste powietrze i polecam wszystkim https://czystepowietrze.eu/
G
Gisa
Polecam dobre kotły ekologiczne na pellet z firmy kostrzewa https://www.kostrzewa.com.pl/kazdy-zyskuje
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska